Půjdou Izraelci během jednoho roku potřetí k volbám? Středa je posledním dnem, kdy mohou najít premiéra

Poslanci dvou největších izraelských politických stran v úterý předložili návrh zákona o rozpuštění parlamentu. Zákonodárci mají do středečního večera možnost najít příštího premiéra, pokud se jim to nepodaří, budou se konat v březnu volby, které by byly od dubna už třetí.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský premiér Netanjahu před jednáním parlamentu | Foto: Ronen Zvulun | Zdroj: Reuters

Návrh zákona musí podle izraelských médií projít čtyřmi čteními. Debata má začít ve středu odpoledne a poslední hlasování se očekává před půlnocí. Datum příštích voleb je stanoveno na 2. březen. Ve středu dopoledne se má sejít parlamentní výbor, který návrh připraví k hlasování.

Expert o obvinění Netanjahua: Likud hodí premiéra přes palubu, pokud se pro něj stane zátěží

Číst článek

Minulé volby se konaly 9. dubna a 17. září a ani po jedněch z nich se nepodařilo lídrům nejsilnějších stran sestavit vládní koalici s většinovou podporou ve 120 členném parlamentu.

Jedním z předkladatelů zákona o rozpuštění zákonodárců byl Avi Nisenkorn zvolený za formaci Modrá a bílá. „Doufal jsem, že nebudu muset předkládat takový návrh, a stále doufám, že budeme moci do zítřejší (středeční) půlnoci ohlásit ustavení široké vlády národní jednoty,“ řekl novinářům.

O sestavení vládní koalice se už marně pokoušel dosluhující premiér Benjamin Netanjahu za Likud i vůdce nyní nejsilnější strany Modrá a bílá Benny Ganc. Kromě toho se spolu snažili dohodnout na vládě národní jednoty. Situaci ale komplikuje fakt, že Netanjahu čelí obvinění ve třech korupčních kauzách. Zatím neřekl, zda bude usilovat o imunitu.

Izraelci půjdou letos už potřetí k parlamentním volbám. Gancovi se nepodařilo sestavit vládu

Číst článek

Podle nejčerstvějších průzkumů by se v případě, že by se volby konaly nyní, situace v Knesetu příliš nezměnila. Modrá a bílá by získala 35 křesel a Likud 33. Po zářijových volbách měla první z nich 33 a druhá 32 mandátů. S podobným výsledkem jako v září by skončily i strany připadající v úvahu pro koalici. Podle médií Likud uspořádá buď koncem prosince, nebo začátkem ledna primární volby, Netanjahu tak hraje také o svou vlastní politickou budoucnost.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme