V Izraeli rozpustili parlament, předčasné volby plánují na duben

Izraelská vládní koalice se shodla na rozpuštění parlamentu. Předčasné volby se uskuteční příští rok v dubnu. Na twitteru to v pondělí napsal mluvčí premiéra Benjamina Netanjahua. Za rozhodnutím stojí koaliční krize, kterou způsobil zákon o výjimkách z povinné vojenské služby pro ultraortodoxní židy. Netanjahu má ve 120členném parlamentu těsnou většinu 61 hlasů.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu | Zdroj: Reuters

„Vzhledem k národní a rozpočtové zodpovědnosti se lídři koaličních stran jednomyslně dohodli na rozpuštění Knesetu a na nových volbách na začátku dubna,“ uvedly strany ve svém společném prohlášení.

Podle listu The Times of Israel rovněž zdůraznily, že žádná ze stran vládu neopustí a že „partnerství v Knesetu a ve vládě bude pokračovat i během voleb“. Podle izraelských zákonů se příští volby měly konat až v listopadu 2019.

Ultraortodoxní židé tvoří deset až 12 procent izraelské populace. Ti, kteří se věnují náboženskému studiu, nevstupují do armády. Tato výjimka se vztahuje zhruba na 60 000 ortodoxních židovských věřících. Jinak Izraelci v armádě povinně slouží tři a ženy dva roky a mnozí rukují už v 18 letech.

Volby se uskuteční 9. dubna, informovala izraelská média. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme