Izraelci letos podruhé hlasují v parlamentních volbách. Podaří se tentokrát sestavit vládu?

Izraelci podruhé v letošním roce hlasují v předčasných parlamentních volbách. Průzkumy předpovídají těsný souboj pravicové strany Likud premiéra Benjamina Netanjahua a centristické koalice Modrá a bílá někdejšího náčelníka generálního štábu Bennyho Gance. Hlavním tématem voleb je ale Netanjahu a jeho korupční skandály. Je to poprvé od založení Izraele před 71 lety, co se v jednom roce podruhé konají předčasné volby.

Jeruzalém (Aktualizováno: 10:20 17. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební místnosti se v Izraeli otevřely v šest hodin našeho času. V den hlasování mají v zemi volno. Účast se ale i tak očekává podle průzkumů podprůměrná, lidé jsou zřejmě už trochu unavení z toho, že jdou během krátké doby podruhé volit. V dubnu dosáhla účast 68,5 procenta, teď má být 61 procent, což je na izraelské poměry velmi málo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Parlamentní volby v Izraeli, vše k nim shrnuje blízkovýchodní zpravodaj Štěpán Macháček

Po dubnových volbách se zdálo, že Benjamin Netanjahu bude mít snadnou cestu k vytvoření vládní koalice.

Jeho pravicový Likud totiž spolu s jeho tradičními ultraortodoxními a nacionalistickými spojenci získal ve 120členném parlamentu většinu.

Když se ale někdejší ministr obrany a lídr nacionalistické sekulární strany Izrael je náš domov Avigdor Lieberman postavil proti přílišnému vlivu židovských ultraortodoxních stran, zbylo Netanjahuovi pouze 60 spojenců, tedy o jednoho méně, než potřeboval k získání většiny.

Místo toho, aby umožnil jinému kandidátovi pokusit se sestavit vládu, zákonodárci na popud poslanců Likudu rozpustili parlament a byly vyhlášeny další předčasné volby. Průzkumy předpovídají, že Liebermanova strana v nadcházejících volbách ještě posílí.

Izraelci podruhé v letošním roce hlasují v předčasných parlamentních volbách. Účast se ale i tak očekává podle průzkumů podprůměrná. | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Těsný souboj?

Podle odhadů půjde i v těchto volbách o těsný souboj Likudu a letos vzniklé centristické koalice Modrá a bílá někdejšího náčelníka generálního štábu izraelské armády Bennyho Gance.

Potřebujeme změnu, ale z voleb už jsme unavení, zní před důležitým hlasováním z izraelského Tel Avivu

Číst článek

V minulých volbách obě strany získaly shodně 35 křesel. I tentokrát je ale podle agentury AP možné, že pro Likud i Modrou a bílou bude těžké sestavit koalici s menšími spojenci.

Vytvoření široké vládní koalice dvou největších stran by možná bylo nejsmysluplnějším řešením, jak vyvést Izrael ze současné krize. Modrá a bílá ale odmítá být ve vládě vedené premiérem, kterému hrozí obžalování z korupce.

Devětašedesátiletý Netanjahu čelí obvinění ve třech korupčních kauzách. Než bude obviněn, má ho v říjnu vyslechnout generální prokurátor. Premiér tvrdí, že je obětí honu na čarodějnice.

V Izraeli se opět čeká těsný souboj pravicové strany Likud premiéra Benjamina Netanjahua (na snímku) a centristické koalice Modrá a bílá někdejšího náčelníka generálního štábu izraelské armády Bennyho Gance. | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Odhady výsledků už večer

Netanjahu, který je nejdéle působícím premiérem v izraelských dějinách, naopak pravděpodobně odmítne být ve vládě vedené někým jiným. S cílem zajistit si politické přežití a co nejvíce hlasů pro Likud tak vedl v uplynulých týdnech výraznou kampaň.

Izraelská vláda legalizovala osadu nedaleko Jericha. K rozhodnutí došlo dva dny před volbami

Číst článek

Vítězství Likudu opakovaně prezentoval jako záruku bezpečnosti Izraele a zároveň zdůrazňoval své blízké vztahy s prezidenty USA a Ruska.

Slíbil také, že pokud Likud vyhraje volby, Izrael anektuje části Západního břehu Jordánu, což vyvolalo kritiku opozice, Palestinců, arabských zemí či OSN.

Ganc je naopak podle expertů vnímán jako opatrnější a pragmatičtější. Modrá a bílá se prezentuje jako otevřenější k mírovému procesu s Palestinci a snaží se získat hlasy od arabských Izraelců, kteří tvoří zhruba pětinu oprávněných voličů, ale mají tradičně nízkou volební účast.

První odhady výsledků by izraelské televize měly zveřejnit ve 21.00 našeho času. Po volbách se s šéfy stran setká prezident Reuven Rivlin. Za úkol bude mít vybrat stranu, která podle něj bude mít největší šanci sestavit koalici. Ta tak musí učinit do čtyř týdnů.

V dubnu dosáhla účast 68,5 procenta, teď má být 61 procent, což je na izraelské poměry velmi málo. | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

mac, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme