Patová situace v Izraeli. Největší strany dělí po sečtení 92 procent hlasů desetiny procent

Dvě hlavní strany v Izraeli – pravicový Likud premiéra Benjamina Netanjahua a centristická koalice Modrá a bílá někdejšího náčelníka generálního štábu Bennyho Gance, mají po sečtení 92 procent hlasů shodně 32 křesel. Informovala o tom agentura AFP. Podle listu Haaretz dělí strany jen několik desetin procenta. Konečné výsledky budou známé ve středu odpoledne, píše také list.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ani jedna ze dvou hlavních stran nebude schopna vytvořit vládu bez strany Izrael je náš domov (ilustrační foto). | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

K vytvoření vlády by obě strany potřebovaly mít se svými spojenci z menších stran ve 120členném parlamentu dohromady většinu v podobě 61 křesel. Izraelský list The Times of Israel napsal, že ani jedna ze stran nebude schopna vytvořit vládu bez nacionalistické sekulární strany Izrael je náš domov někdejšího ministra obrany Avigdora Liebermana.

Potřebujeme změnu, ale z voleb už jsme unavení, zní před důležitým hlasováním z izraelského Tel Avivu

Číst článek

Podle dosud sečtených hlasů získala strana Izrael je náš domov devět křesel. Lieberman se ale již dříve nechal slyšet, že bude prosazovat širší koalici obou hlavních stran. Výrazné posílení Liebermanovy strany je jedním z menších překvapení parlamentních voleb.

Sjednocená arabská kandidátka se nachází podle dosud sečtených hlasů na třetím místě s 12 křesly, shodně se potom s devíti křesly umístily strany Izrael je náš domov a ultraortodoxní Šas.

Aškenázský náboženský blok Jednotný judaismus získal osm křesel, koalice Pravice sedm křesel, středo-levicová koalice Strany práce a centristické strany Most šest křesel a levicová koalice Demokratický svaz také šest křesel.

Podle The Times of Israel by koalice pravicových a nábožensky orientovaných stran vedená Netanjahuem mohla dohromady získat 56 křesel, zatímco Gancův středolevicový blok 55 křesel, což ani v jednom případě nedosahuje na parlamentní většinu.

Uprostřed se nachází zmíněný Lieberman, který hovoří o vytvoření koalice obou hlavních stran. „Je tu jediná možnost: široká vlády jednoty,“ řekl Lieberman novinářům ve středu ráno. Lieberman zároveň již dříve vyloučil vypsání dalších voleb. Letos se už konaly dvakrát předčasné.

Plán na anexi části Západního břehu je populismus, Netanjahu je ve svízelné situaci, říká analytik Tureček

Číst článek

Zářijové volby svým průběhem v podstatě kopírují ty předchozí. Včetně toho, že průzkumy předpovídaly vítězství strany Bennyho Gancem, přičemž po sečtení hlasů, byť zatím nikoliv definitivním, se výsledek otočil ve prospěch Benjamina Netanjahua.

Obdobné rozhodování jako na jaře tak čeká i izraelského prezidenta Reuvena Revlina. Ten musí nyní vybranou osobu pověřit sestavením vlády. Podle zvyklostí by to měl být vítěz voleb, tedy Netanjahu.

Pro šéfa strany Likud ale bude zřejmě prakticky nemožné složit vlastní koalici, i v tomto případě by se tak opakovala situace z jara. Modrá a bílá již dříve odmítla být ve vládě vedené Netanjahuem, kterému hrozí obžalování z korupce. Zatímco Netanjahu by zřejmě odmítl být ve vládě, v níž by nebyl premiérem.

Zůstává tedy otázkou, zda se Revlin tentokrát rovnou neobrání na někoho jiného.

mac, zit, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme