Izrael zneškodnil desítky střel z Pásma Gazy. Odpověděl útokem na 30 cílů a zničením tunelu pod hranicí

Izraelská armáda v úterý zneškodnila desítky dělostřeleckých granátů a raket odpálených z palestinského Pásma Gazy. Šlo o nejrozsáhlejší palbu z Gazy za poslední roky. Izrael podle agentury Reuters krátce nato bombardoval pozici ozbrojenců z radikální skupiny Islámský džihád. Na izraelské straně je pět zraněných, z toho tři vojáci, na palestinské nikdo.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelská armáda v úterý zneškodnila desítky dělostřeleckých granátů a raket odpálených z palestinského Pásma Gazy. Šlo o nejrozsáhlejší palbu z Gazy za poslední roky. | Foto: Suhaib Salem | Zdroj: Reuters

Ozbrojená křídla palestinských skupin Hamás a Islámský džihád se ve společném prohlášení k útokům přihlásila.

Na několik cílů na izraelském území bylo odpáleno ve dvou vlnách nejprve 28 dělostřeleckých granátů, další pak o několik hodin později. Většinu zneškodnil protiraketový systém nazývaný Železná kupole (Iron Dome), uvedla v prohlášení izraelská armáda.

Pomoc ‚bratrům v Gaze‘. Egypt otevře na celý ramadán hranici s palestinskou enklávou

Číst článek

Izraelský list Haarec ale informoval, že jedna střela dopadla na dvůr školky, než měly přijít děti. V jižním Izraeli dnes zněly sirény upozorňující na nebezpečí nejméně desetkrát a lidé museli běžet do krytů. Izraelské úřady sdělily občanům jižního Izraele, že ve středu budou školy v provozu jako obvykle, ale budou zpřísněna bezpečnostní opatření.

Izraelská armáda zaútočila na 30 cílů v Pásmu Gazy a kromě jiného zničila další tunel pod hranicí. Od roku 2017 jde o desátou zničenou podzemní chodbu budovanou radikály v Gaze.

,Zločiny nemohou být tolerovány‘

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu následně z útoků obvinil hnutí Hamás a Islámský džihád a oznámil, že izraelská armáda bude na palbu reagovat. Obě skupiny se večer ve společném prohlášení k útokům přihlásily. Šlo podle nich o odvetu za předchozí izraelské útoky na jejich pozice v pásmu. „Zločiny (Izraele) nemohou být tolerovány," uvádí se v prohlášení.

Radikální islamistické hnutí Hamás, které v Gaze vládne, ráno oznámilo, že z přístavu v Gaze vyplouvá loď s nemocnými a studenty s cílem prolomit 11 let trvající izraelskou a egyptskou námořní blokádu. Izraelské námořnictvo loď na moři zastavilo a medici nabídli, že nemocné ošetří. Zadrženo bylo 17 osob.

S lodí vyplulo ještě několik menších plavidel, která ale zůstala v povolené zóně vzdálené 16 kilometrů od břehu. Námořnictvo oznámilo, že zadržená loď bude odtažena do přístavu Ašdod a osoby z ní dopraveny do Pásma Gazy.

Netanjahu na večer svolal schůzku bezpečnostních představitelů a armáda varovala uživatele sociálních sítí před šířením poplašných zpráv o chystané vojenské operaci proti Gaze. Ministr pro tajné služby Israel Kac řekl, že Izrael je na prahu války. „Jestli palba z pásma neskončí, budeme muset znásobit reakci a situace se může zhoršit," řekl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme