Izraelské letectvo zaútočilo na pozice Hamásu v Pásmu Gazy. Cílem byl výcvikový tábor

Izraelské letectvo zasáhlo v noci na neděli pozice palestinského radikálního hnutí Hamás v Pásmu Gazy. Cílem náletu byl výcvikový tábor poblíž města Rafáh. Izraelci tak reagovali na akci čtyř Palestinců, kteří se v sobotu večer dostali z Gazy na izraelské území a pokusili se tam zapálit automobil, napsal list The Jerusalem Post s odvoláním na prohlášení armády.

Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci hnutí Hamás (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„Teroristická organizace Hamás je výhradně zodpovědná za to, co se děje v Pásmu Gazy,“ uvedla izraelská armáda. Podle armádní mluvčí se Palestinci pokusili zapálit vozidlo, které je využíváno při budování hraniční bariéry. Automobil byl poškozen, nicméně nevzplál a útočníci odběhli zpátky do Pásma Gazy, dodala.

Šéf izraelské armády varoval před humanitární krizí v pásmu Gazy. Pokud se nebude řešit, hrozí válka

Číst článek

Jak uvedla armáda, šlo o jeden z mnoha incidentů, ke kterým poslední dobou dochází v oblasti hraničního plotu mezi Izraelem a Pásmem Gazy. Jeden z nejvážnějších střetů se odehrál před více než měsícem, kdy výbušné zařízení umístěné u plotu zranilo čtyři izraelské vojáky.

Armáda v reakci na útok podnikla letecké údery na pozice Hamásu a zasáhla 18 cílů, včetně výrobny zbraní a tajných tunelů. O život tehdy přišli dva Palestinci.

Radikální hnutí Hamás ovládá Pásmo Gazy od roku 2007 a od té doby vedlo s Izraelem už tři války. Na hranicích s Gazou od posledního ozbrojeného konfliktu v roce 2014 doposud přetrvával relativní klid, násilí znovu propuklo až loni v prosinci, kdy americký prezident Donald Trump uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele. Hamás tehdy vyhlásil další intifádu, tedy povstání proti Izraeli.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme