Izrael zaútočil na dva cíle Hamásu v Gaze. Šlo o reakci na balónky s výbušninami, oznámila armáda

Izraelská armáda oznámila, že v neděli zaútočila na dvě stanoviště radikálního islamistického hnutí Hamás, které vládne v Pásmu Gazy. Podle Izraele to byla reakce na balónky s výbušninami, které byly z Gazy vyslány na izraelské území. Incident si nevyžádal žádné oběti na životech. Napsala o tom agentura AFP.

Tento článek je více než rok starý.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dým stoupající v pásmu Gazy po útoku Izraelců.

Izraelská armáda oznámila, že v neděli zaútočila na dvě stanoviště radikálního islamistického hnutí Hamás, které vládne v Pásmu Gazy (ilustrační foto) | Foto: Suhaib Salem | Zdroj: Reuters

Bezpečnostní představitelé Hamásu uvedli, že jeden z izraelských útoků byl namířen na pozorovatelskou stanici ozbrojeného křídla Hamásu východně od Chán Júnisu, druhý pak na oblast východně od města Gaza.

Palestinci vypálili 200 střel na Izrael. Ten při odvetě zničil studio televize Al-Aksá

Číst článek

Hnutí Hamás ovládá Pásmo Gazy od roku 2007 a od té doby vedlo s Izraelem už tři války. Na hranicích s Gazou od posledního ozbrojeného konfliktu v roce 2014 přetrvával relativní klid, násilí znovu propuklo až v prosinci 2017, kdy americký prezident Donald Trump uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele a oznámil, že tam bude přesunuta americká ambasáda.

Hamás tehdy vyhlásil další intifádu, tedy povstání proti Izraeli. Nakonec se americké zastupitelství přesunulo do Jeruzaléma z Tel Avivu loni v květnu.

Palestinci v Gaze od konce března většinou v pátek protestují proti izraelské blokádě a za možnost vrátit se na území, která byla kdysi domovem jejich předků, ale dnes leží v Izraeli. Dosud izraelští vojáci při protestech podle AFP zastřelili nejméně 240 Palestinců, zabiti byli dva izraelští vojáci.

Pásmo Gazy je hustě zalidněný, úzký pobřežní pás země vklíněný mezi Izrael a Egypt. Po více než desetiletí vlády Hamásu a v důsledku izraelské a egyptské blokády jsou životní podmínky většiny obyvatel neradostné. Nezaměstnanost převyšuje 40 procent, voda z vodovodu se nedá pít a elektřina funguje pouze několik hodin denně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme