Vojáci porušili při zásahu na hranici Pásma Gazy zákon, tvrdí OSN. ‚Další lživá zpráva,‘ odmítá Izrael

Izraelští vojáci při zásahu proti palestinským demonstrantům u hranice Pásma Gazy loni zřejmě spáchali zločiny proti lidskosti. Dospěla k tomu komise, kterou vyšetřením událostí pověřila Rada OSN pro lidská práva (UNHRC). O svých poznatcích ve čtvrtek komise informovala v Ženevě, Izrael však zprávu označil za absurdní.

Ženeva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty v Pásmu Gazy | Foto: Ibraheem Abu Mustafa | Zdroj: Reuters

Palestinci zahájili pravidelné protesty loni v březnu ve snaze poukázat na své právo návratu do domovů svých předků v nynějším Izraeli. Izraelští vojáci zabili na 200 demonstrantů a přes 6000 jich zranili.

Izrael zaútočil na dva cíle Hamásu v Gaze. Šlo o reakci na balónky s výbušninami, oznámila armáda

Číst článek

Vyšetřovatelé podle čtvrteční zprávy UNHRC zjistili, že tito zabití nebo zranění palestinští civilisté vojáky neohrožovali na životech, a přesto armáda proti nim nasadila odstřelovače s ostrou municí. Tým OSN nepřijal výklad Izraele, že vojáci zasahovali proti aktivitám teroristů.

Armáda dostala rozkaz zabránit demonstrantům dostat se přes hranici do Izraele. Mnozí Palestinci od hraničního plotu na vojáky házeli kamení a zápalné lahve, dodnes přehazují balony s hořlavinami, které vypalují příhraniční oblasti v Izraeli.

V noci na čtvrtek výbušnina pocházející z Pásma Gazy poškodila dům v Aškelonu a izraelská letadla pak zasáhla při útoku několik cílů na jihu Pásma Gazy spojovaných s působností radikálního hutí Hamás. Z žádné strany nejsou hlášeny oběti.

Právo na sebeobranu

Šéf vyšetřovatelů Santiago Canton ve čtvrtek řekl, že izraelští vojáci „porušili mezinárodní humanitární zákony a lidská práva“. „Některé z těchto násilností mohou být válečnými zločiny nebo zločiny proti lidskosti a Izrael by je měl okamžitě začít vyšetřovat,“ řekl Canton.

Vyšetřovatelé podle médií získali také dost důkazů o tom, že Izraelci stříleli i na novináře, zdravotníky, na děti a invalidy, ačkoli tito lidé byli snadno rozpoznatelní. Demonstrace, o nichž Izraelci tvrdí, že je organizuje Hamás, byly podle OSN „civilní záležitostí s jasně ohlášenými politickými cíli“.

Úřadující izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac v prohlášení napsal, že UNHRC „vytvořila další, vůči Izraeli nepřátelskou, lživou a předpojatou zprávu.“ „Nikdo Izraeli nemůže upřít právo na sebeobranu ani popírat jeho povinnost chránit své občany a hranici před útoky,“ stojí v Kacově reakci.

UNHRC vyšetřovací komisi pověřila prověřením událostí u hranice Pásma Gazy loni. Vyšetřovatelé posuzovali dění na hranici v časovém rozmezí mezi loňským březnem a prosincem.

Agentura Reuters uvedla, že vyšetřovatelé mají důvěrné informace o lidech odpovědných za násilí a že mezi nimi jsou odstřelovači a vojenští velitelé. Tyto informace poskytli Vysoké komisařce OSN pro lidská práva Michelle Bacheletové, která je může postoupit Mezinárodnímu trestnímu soudu. Ten zahájil v roce 2015 předběžné vyšetřování porušování lidských práv, jehož se Izrael údajně dopouští na palestinských územích.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme