V Pásmu Gazy zemřelo při izraelském ostřelování 26 Palestinců. Obě strany intenzivně jednají o příměří

Při útocích, které Izrael vede od úterka proti palestinským radikálům v Pásmu Gazy, zemřelo do středečního večera 26 Palestinců. Podle listu The Jerusalem Post bylo z Pásma Gazy na Izrael za stejnou dobu vypáleno 360 raket, z nichž 90 procent zneškodnila protivzdušná obrana. Server Ynet napsal, že se intenzivně vyjednává o ukončení bojů a že by příměří mohlo začít platit ještě ve středu nebo ve čtvrtek.

Jeruzalém (Aktualizováno: 22:33 13. 11. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelští vojáci nedaleko hranic s Pásmem Gazy, | Foto: Ammar Awad | Zdroj: Reuters

Izraelská armáda prozatím rozmístila dělostřelecké baterie podél hranice s Pásmem Gazy. Po noční pauze se ve městech a vesnicích v této oblasti brzo ráno rozezněly varovné sirény a lidé museli do krytů. Středně těžké zranění utrpěla sedmdesátiletá Izraelka z Aškelonu.

Izraelský štít zneškodnil rakety z pásma Gazy. ‚Reakce na zabití vůdce Islámského džihádu,‘ tvrdí vláda

Číst článek

Izraelský tisk píše, že mezi 26 palestinskými oběťmi je jedna žena a tři děti a že všichni mrtví muži byli radikálové. V Izraeli zdravotníci ošetřovali 63 lidí.

Izraelské údery míří na členy radikální skupiny Islámský džihád. V úterý Izraelci zabili jednoho z členů jejího vedení Bahá Abú Attu. Vojsko oznámilo, že protivzdušná obrana zlikvidovala 90 procent palestinských raket a že 60 procent z těch, které v Izraeli dopadly, zasáhly neobydlené oblasti.

Několik desítek raket pak spadlo ještě v Pásmu Gazy a deník Haarec tvrdí, že jedna z nich zasáhla úřad palestinské komise lidských práv v Gaze.

Podmínky příměří

Zdroj, na nějž se Ynet odvolal, sdělil, že se intenzivně vyjednává o příměří a že by vše mohlo skončit brzy. „Všechno se děje naráz, může to skončit dnes večer nebo zítra (ve čtvrtek), ale může se to vyvinout i v nové boje,“ sdělil ve středu nejmenovaný zdroj serveru.

Zadržený Palestinec je po výslechu v kritickém stavu. ‚Když zemře, otevřou se brány pekla‘, hrozí radikálové

Číst článek

Generální tajemník Islámského džihádu Zijád Rušdí Nachala podle tohoto zdroje cestuje do Káhiry a bude tam jednat se zástupci egyptské tajné služby o možném příměří s Izraelem. 

Nachala zveřejnil podmínky své skupiny pro ukončení bojů. Izrael musí skoncovat s cílenými útoky na členy džihádu a na účastníky protestů, které Palestinci pořádají mnoho měsíců u hranice Pásma Gazy a Izraele. K podmínkám dále patří zmírnění izraelské blokády pásma. Nachala prohlásil, že teď je na Izraeli, zda se rozhodne pro ukončení násilí.

„Může to být otevřená válka, dalekonosná válka, anebo boj mezi dvěma válkami, jak oni říkají. Tu agresi začal nepřítel (Izrael) a my museli reagovat, teď záleží na postoji Izraele,“ řekl Nachala v rozhovoru s televizí Al-Majádín, která patří libanonskému Hizballáhu. Upozornil, že i když rakety džihádu nezpůsobily škody, přinutily Izrael k bezpečnostním opatřením ve velkých městech.

„Útočili jsme na Haderu a další významná města v centru Izraele. Když se Izrael rozhodne zavřít školy, továrny a úřady, znamená to, že.... rakety dlouhého dolety zasáhly sionisty do hloubky,“ prohlásil Nachala.

Při protestech u hranic Pásma Gazy zastřelili izraelští vojáci jednoho Palestince, 50 dalších zranili

Číst článek

V Káhiře je rovněž zvláštní koordinátor OSN pro blízkovýchodní mírový proces Nikolaj Mladenov a také on jedná o zastavení útoků.

V Izraeli je nyní David Schenker z amerického ministerstva zahraničí, který poukázal na to, že nynějších bojů se neúčastní palestinský Hamás, který vládne Pásmu Gazy. Schenker to označuje za pozitivní, protože to značí, že ani Hamás, ani Izrael spolu nyní nemají chuť bojovat. Hamás vládne pásmu od roku 2007 a od té doby bojoval proti Izraeli ve třech velkých konfliktech.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve středu před jednáním vlády řekl, že Izrael je připraven podniknout další nálety na ozbrojence z Islámského džihádu, pokud budou pokračovat v raketové palbě. „Buď s těmito útoky přestanete, nebo budete čelit dalším úderům (Izraele),“ řekl premiér.

Zavřené školy

Podle agentury Reuters se za úsvitu rozezněly sirény v izraelských městech poblíž Pásma Gazy i hlouběji v Izraeli. Už druhým dnem tak v této oblasti pokračují nejtěžší boje za poslední měsíce. Podle ministerstva zdravotnictví v Gaze bylo zraněno více než 50 lidí.

Poslíčci s tužkami a zápisníky. Egypťané zprostředkovávají jednání mezi Izraelem a Gazou

Číst článek

Většina škol a úřadů zůstala ve středu v Gaze druhým dnem uzavřena. Zavřeny jsou také školy ve značné části jižního Izraele.

Izrael se zmocnil Gazy ve válce v roce 1967, z enklávy stáhl své vojáky a osadníky v roce 2005. Životní podmínky většiny obyvatel pásma, které čelí izraelské a egyptské blokádě, jsou neradostné. Nezaměstnanost převyšuje 40 procent, voda z vodovodu se nedá pít a elektřina funguje pouze několik hodin denně.

Nemocnice mají dlouhodobý nedostatek zdravotnického materiálu, dovoz i vývoz zboží je omezen a některé části území stále čekají na obnovu po konfliktu s Izraelem z roku 2014.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme