Zachraňte nás, vzkazovali izraelští rukojmí vojákům, ti to považovali za lest. Zajatci zemřeli

Tři izraelští rukojmí, které v polovině prosince v Gaze omylem zabili izraelští vojáci, pět dní před smrtí hebrejsky volali o pomoc, když armáda prohledávala budovu, v níž je Hamás držel. Vojáci ale prohledali jen část budovy, protože se domnívali, že tam jsou výbušniny, a volání považovali za lest Hamásu. Ukázalo to podle listu Haarec armádní vyšetřování.

Sledujeme online Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský voják před armádním vozidlem v Pásmu Gazy

Izraelský voják před armádním vozidlem v Pásmu Gazy | Foto: Violeta Santos Moura | Zdroj: Reuters

Vyšetřování izraelské armády ukázalo na několik nedostatků v postupech vojáků, kteří omylem v polovině prosince zabili tři izraelské rukojmí, píše v pátek list Haarec. Se svými závěry se podle deníku obrátila na rodiny zesnulých.

Izraelští vojáci zastřelili tři rukojmí 15. prosince, když vyšli z budovy ve čtvrti Šudžája ve městě Gaza. Nejprve jeden voják zastřelil dva z nich, zatímco třetímu se podařilo utéct zpět do budovy. Velící důstojník ho pak vyzval, aby vyšel ven, a dal zároveň pokyn vojákům, aby nestříleli.

‚Tragický incident.‘ Izraelská armáda omylem zastřelila tři rukojmí v Pásmu Gazy

Číst článek

Když se objevil, dva vojáci ho zastřelili, protože „neslyšeli rozkaz nestřílet“ kvůli hluku z nedalekého tanku.

Jotam Haim, Samar Talalka a Alon Lulu Šamriz, které Hamás unesl 7. října spolu s dalšími více než dvěma stovkami lidí z izraelského pohraničí, 15. prosince vyšli z budovy v Gaze s rukama nad hlavou, svlečení do půl těla a mávali také kusem bílého oblečení připevněného na tyči. Přesto na ně jeden z vojáků začal střílet.

Posléze při vyšetřování uvedl, že si jich všiml asi půl minuty před zahájením palby a že nedokázal správně vyhodnotit situaci. Navíc podle něj v tu chvíli spadl v jeho blízkosti keř či strom, který mu zakryl výhled.

Talalku a Šamrize voják zastřelil a zraněný Haim se utekl schovat do budovy. Velitel jednotky okamžitě vydal pokyn zastavit palbu a 15 minut se pak snažil přimět Haima, aby vyšel ven. Haim volal „Zachraňte mě“ a někteří vojáci to podle vyšetřování slyšeli, dva z nich ale ne.

Článek pokračuje pod online reportáží.

‚Zachraňte nás‘

Vyšetřování také ukázalo, že vojáci 10. prosince našli nedaleko oné budovy u šachty do tunelu lístek se vzkazem v hebrejštině „Zachraňte nás“. Vojáci se ale domnívali, že jde o pokus Hamásu nalákat je do tunelu. Proto o tomto vzkazu ani neinformovali velitele jednotky, který měl na starost záchranu rukojmích.

Šedivý: Izraelští vojáci jsou na boj s teroristy vycvičení. Při zastřelení rukojmích porušili pravidla

Číst článek

Posléze se ukázalo, že vzkaz napsali tři izraelští rukojmí, které Hamás držel v onom tunelu a posléze je přemístil.

Z vyšetřování také vyplynulo, že 14. prosince armádní dron zachytil na jedné z budovy v okolí nápis „SOS“ a „Zachraňte nás, tři rukojmí“. Jednotka se ale domnívala, že jde o lest, kterou chce Hamás vojáky nalákat do budovy. Ani v tomto případě podle deníku Haarec vojáci neinformovali hlavního velitele, který měl na starost pátrání po rukojmí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme