Izrael se s islamisty po dvoudenním ostřelování dohodl na příměří, i tak čelil útoku dalších pěti raket

Po dvoudenní střelbě mezi pásmem Gazy a Izraelem nastalo nad čtvrtečním ránem příměří. Potvrdila ho palestinská organizace Islámský džihád i izraelská armáda. Podle ní však po příměří zasáhlo jih země dalších pět raket. V Gaze zemřelo během dvou dnů náletů 32 lidí. Ozbrojenci mezitím vypálili na Izrael stovky raket, některé mířily až na Tel Aviv a další města v centru země.

Tel Aviv (Aktualizováno: 11:13 14. 11. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelské město Ašdod po útoku raket vypálených z Pásma Gazy | Zdroj: Reuters

Příměří zprostředkovaly egyptské zpravodajské služby. Existenci dohody oznámil palestinský mluvčí a později ji potvrdila izraelská armáda.

Během čtvrtečního dopoledne však izraelská armáda na svém twitteru informovala, že na jih země bylo vypáleno pět raket, dvě z nich zachytil protiraketový štít.

V Pásmu Gazy zemřelo při izraelském ostřelování 26 Palestinců. Obě strany intenzivně jednají o příměří

Číst článek

Izrael podle médií přestane s cílenými útoky na velitele ozbrojených skupin a nebude střílet na demonstranty u hraničního plotu, zatímco organizace Islámský džihád zastaví odpalování raket a u protestů zajistí jejich poklidný průběh. Ani jedna ze stran ale podmínky oficiálně nepotvrdila.

Několik hodin před zveřejněním informace o příměří zahynulo při izraelském útoku na město Dajr al-Balah šest lidí. Podle palestinských úřadů šlo o členy jedné rodiny, mezi nimiž byla i jedna žena a jedno dítě. Útok si vyžádal také dvanáct zraněných.

Nejtěžší boje za poslední měsíce přiměly uzavřít školy a úřady jak na jihu Izraele, tak v Gaze. Poslední kolo násilí začalo zabitím velitele Islámského džihádu Baha Abú ´l-Aty izraelskou střelou.

V reakci na to vyslali ozbrojenci z Pásma Gazy rakety na izraelské území stovky raket, 90 procent z nich měl zneškodnit protiraketový štít. Během izraelského odvetného úderu na Gazu zemřelo do středečního večera 26 Palestinců.

mac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme