‚Odměna‘ za tři dny klidu. Izrael otevřel přechod do Pásma Gazy určený k přepravě zboží

Izrael otevřel hraniční přechod do palestinského Pásma Gazy, používaný k dopravě zboží. Reagoval tak na třídenní zklidnění situace na hranici, která je od března dějištěm palestinských protestů a vzájemného násilí. Izraelci při něm zabili na 160 Palestinců.

Jeruzalém Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kromě obnovy provozu v Kerem Šalomu Izrael také rozšířil mořské pásmo, v němž mohou palestinští rybáři (na obrázku) lovit, na devět námořních mil (22 kilometrů). Kvůli násilí tuto zónu zúžil původně na šest mil.

Kromě obnovy provozu v Kerem Šalomu Izrael také rozšířil mořské pásmo, v němž mohou palestinští rybáři (na obrázku) lovit, na devět námořních mil (22 kilometrů). Kvůli násilí tuto zónu zúžil původně na šest mil. | Foto: Ibraheem Abu Mustafa | Zdroj: Reuters

Ministr obrany Avigdor Lieberman ve středu řekl, že přechod Kerem Šalom se otevírá po třech dnech, které se obešly bez násilí. Vzkázal také obyvatelům Pásma Gazy, že „mohou získat, jestliže je izraelským občanům dopřán klid a bezpečí, a ztratit, bude-li klid narušen“.

Na moře nesmí, tak chovají ryby na souši. Rybáři v Gaze mají nový byznys, bojí se ale války

Číst článek

Kromě obnovy provozu v Kerem Šalomu Izrael také rozšířil mořské pásmo, v němž mohou palestinští rybáři lovit, na devět námořních mil (22 kilometrů). Kvůli násilí tuto zónu zúžil původně na šest mil.

Lieberman se na Palestince z pásma obrátil v arabštině na facebookovém účtu úřadu pro koordinaci vládních aktivit na palestinských územích. Napsal, že rozlišuje mezi vedením radikálního Hamásu a prostými občany.

„Obyvatelé Gazy musejí pochopit, že Izrael není problém, ale řešení. Problémem je vedení Hamásu, které využívá civilisty jako živou munici a jako lidský štít,“ napsal Lieberman.

Hamás pásmu vládne od roku 2007 a vedl proti Izraeli tři války. Podle Izraele podněcuje Palestince k protestům na hranici, což ale Hamás popírá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme