Izrael po atentátu žádá Palestinu, aby tvrdě zasáhla proti teroristům

Izraelský premiér Ariel Šaron dnes varoval, že mírový proces se může plně zastavit, pokud palestinská samospráva nepřijme všechna nutná opatření proti teroru. Šaron tak reagoval na sebevražedný útok v Tel Avivu, při kterém v noci z pátku na sobotu zahynuli čtyři civilisté a více než padesát utrpělo zranění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

atentát v Tel Avivu

atentát v Tel Avivu | Zdroj: ČTK

Prvořadým úkolem pro předsedu palestinské samosprávy Abbáse teď musí být zákrok proti Islámskému džihádu, který se k telavivskému atentátu přihlásil, zdůraznil premiér. Pokud samospráva nepřikročí k účinné akci, "Izrael bude muset zvýšit vojenskou aktivitu na ochranu životů svých občanů", dodal.

Šaron dále řekl, že Izrael má informace, podle kterých přišel pokyn k atentátu od příslušníka Islámského džihádu ze Sýrie. Syrský ministr zahraničí Farúk Šará dnes izraelské obvinění odmítl jako lživé. Už v sobotu Sýrie jakoukoliv spojitost s atentátem popřela a upozornila, že kancelář Islámského džihádu v Damašku byla již dříve uzavřena.

Páteční sebevražední útok palestinských extrémistů v Tel Avivu si vyžádal čtyři mrtvé a přes 60 zraněných. Atentátník se odpálil před diskotékou u promenády na mořském pobřeží. U vchodu stálo ve frontě několik desítek mladých lidí.

V reakci na atentát Izrael oznámil, že zrušil další kolo propouštění palestinských vězňů. To bylo plánováno jako jeden kroků k upevňování důvěry mezi Izraelem a Palestinou. Představitelé autonomie dnes oznámili, že rozhovory mezi palestinskými organizacemi, které byly plánovány na 5. března do egyptské Káhiry, se kvůli atentátu ruší.

Izraelská policie je po atentátu ve stavu zvýšené pohotovosti. Veřejnoprávní rozhlas oznámil, že zvýšená bezpečnostní opatření se týkají hlavně Tel Avivu a jeho okolí. Posílené policejní hlídky a zátarasy jsou v centru města, na tržnicích a na všech místech, kde se pohybuje větší počet lidí.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme