Izrael po kritice přestane používat americké kazetové bomby

Izrael přestal nakupovat kazetové bomby americké výroby, které od války před dvěma lety zabily nebo zmrzačily už několik set libanonských civilistů. Namísto toho bude židovský stát používat vlastní munici, která má samodestrukční mechanismus, a neohrožuje tolik obyvatelstvo po skončení konfliktu. Anonymní oznámení izraelských činitelů je posledním dějstvím dva roky trvajících sporů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bombička z kazetové bomby | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Izrael shodil do Libanonu statisíce bombiček. Až čtvrtina z nich po dopadu nevybuchla. Bombardování navíc kulminovalo těsně před tím, že mělo vstoupit v planost už dohodnuté příměří mezi Izraelem a libanonským Hizballáhem.

Izraelská generalita připouští, že americká munice byla použita z úsporných důvodů. Oproti izraelské je však nejen levnější, ale také méně spolehlivá. Izraelci se navíc v okolí libanonských vesnic zbavovali starého materiálu z muničních skladů.

K zákazu kazetových bomb už se připojilo více než sto zemí světa. Izrael tak ale spolu například s Ruskem, Spojenými státy nebo Čínou odmítá učinit.

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme