Izrael po návštěvě Powella zrušil blokády Gazy

Izraelská armáda zrušila blokádu pásma Gazy. Jak oznámila agentura Reuters, stalo se tak po návštěvě amerického ministra zahraničí Colina Powella v Izraeli.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle něj je potřebné, aby se Izraelci i Palestinci vzdali násilí a uvědomili si, jak je důležité odstranit blokádu, která brání obnově hospodářské aktivity v regionu. Po schůzce s novým izraelským premiérem Arielem Šaronem v Jeruzalémě Powell dále řekl, že americký prezident George Bush bude hrát v mírovém procesu významnou roli.

Americký ministr zahraničí Colin Powel pokračuje v cestě po zemích Blízkého východu. V Kuvajtu jednal o nebezpečí pramenícím z Iráku a blízkovýchodním mírovém procesu. Powel usiloval v Kuvajtu o podporu pro ostrý postoj USA vůči Iráku. Přes neklid v Kuvajtu po posledních iráckých výhrůžkách vůči této zemi požadují kuvajtští představitelé úpravu sankcí tak, aby netrpělo irácké obyvatelstvo. Další zastávkou Powella bude dnes Saúdská arábie, která se nedávno připojila k zemím, které kritizují sankce OSN. Postoj Saúdské Aráie je pro USA velmi důležitý, protože z jejího a z kuvajtského území startují americká a britská letadla k hlídkovým letům v bezletové zóně na jihu Iráku. Šéf americké diplomacie je k večeru očekáván v syrském Damašku. USA mají usilovat o zastavení dovozu irácké ropy do Sýrie a syrské podpory šíitskému hnutí Hizballáh. Pro Sýrii má být hlavní otázka návratu arabských území okupovaných Izraelem včetně syrských Golandských výšin a záruk proti vojenskému útoku z Izraele.

Markéta Kaclová, Naděžda Hávová, Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme