Izrael pobouřila zpráva o zastavení dodávek plynu z Egypta

Mezi Izraelem a Egyptem se objevil nový spor. Podle nepotvrzených zpráv Káhira vypověděla smlouvu o dodávkách zemního plynu židovskému státu. Podle některých izraelských politiků tím Egypťané porušují mírovou smlouvu ze 70. let. Izrael navíc odebírá z Egypta velkou část suroviny a obává se nedostatku energie před horkým létem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plynovod italské firmy Eni v Libyi

Plynovod italské firmy Eni v Libyi | Zdroj: ČTK

O vypovězení smlouvy mluví akcionáři jedné soukromé firmy, která egyptské dodávky do Izraele zajišťuje. Z egyptského vojenského vedení ale později přišla korigovaná informace. Prý nejde o vypovězení smlouvy z politických důvodů, ale o její pozastavení kvůli obchodnímu sporu.

Od svržení Mubárakova režimu ozbrojenci už čtrnáctkrát vyhodili plynovod směřující do Izraele do povětří. V Izraeli se proto od loňska zvýšila cena elektřiny o pětinu. Izraelci požadují po Egyptu kvůli výpadkům asi osm miliard dolarů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček se zajímá o nejnovější vývoj izraelsko-egyptských vztahů

„Tady v Izraeli se teď spekuluje, že možná Egypťané hrozbou zastavení dodávek chtějí docílit toho, že Izrael stáhne své nároky na odškodnění. Ale zatím je to opravdu jenom v rovině spekulací,“ říká blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček.

„Mimochodem je zajímavé, že úřad izraelského premiéra k tomu zatím ani nevydal žádné prohlášení, takže evidentně sází na nějaké zákulisní vysvětlení a urovnání, než aby celý ten spor narostl do nějakých obřích rozměrů,“ dodává.

Ještě před sabotážemi tvořily dodávky egyptského plynu asi čtyřicet procent celkové izraelské spotřeby. Pokud by se trvale zastavily, Izrael by musel shánět jiné dodavatele a dost možná by musel odebírat plyn za vyšší ceny.

Spekuluje se ostatně, že Egypt prodával Izraeli surovinu pod cenou a velkou část peněz si navíc ponechali činitelé bývalého režimu. Toto podezření je dokonce součástí obžaloby proti Mubárakovi.

Vše se odehrává na pozadí nástupu islamistů do čela egyptské politiky. Řada z nich je přesvědčená, že smlouvy s Izraelem poškozují egyptské zájmy a je potřeba je přepsat.

Obě strany prý ale mají zájem na udržení vztahů. „Izrael si pochopitelně nechce rozházet vztahy s nejsilnější arabskou zemí. Egypt si to nemůže dovolit už proto, že by přišel o obrovskou finanční pomoc od Spojených států. Ale samozřejmě je to další střípek do mozaiky zhoršování vztahů a v tomto kontextu je to tady v tuto chvíli možná více vnímáno než jako nějaká fatální záležitost,“ uzavírá Tureček.

Břetislav Tureček, krw, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme