Izrael pod mezinárodním tlakem zmírňuje blokádu Gazy

Izrael pod mezinárodním tlakem zmírňuje blokádu Gazy. Nová opatření oznámily izraelské i palestinské zdroje. Židovský stát povolí dovážet do přímořské enklávy některé dosud zakázané potraviny. Jde například o nealkoholické nápoje, sušenky nebo marmeládu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Beton ze sutin | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Podobné zboží si Palestinci většinou dovážejí pašeráckými tunely z Egypta. Blokáda upoutala celosvětovou pozornost minulý týden, když Izrael ozbrojeným zásahem zastavil humanitární flotilu mířící do Gazy.

Izrael dosud blokádu zdůvodňoval tím, že je potřeba zabránit vyzbrojování teroristů. Někteří politici připouštěli i další plán - nedostatek zboží měl Palestince obrátit proti hnutí Hamás, které v Gaze už tři roky vládne.

Izrael do Gazy pouští skoro výhradně základní potřeby. Palestinci požadují, aby mohli volně dovážet i třeba oděvy a stavební materiál. OSN uvádí, že Izraelem povolené zásobování tvoří asi čtvrtinu skutečných potřeb obyvatel Gazy.

Izraelští činitelé v zákulisí připouštějí, že za zmírnění blokády očekávají protislužbu - snížení mezinárodního tlaku, aby Izrael umožnil nezávislé vyšetření krvavého zásahu z minulého týdne.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme