Izrael podle amerického tisku nacvičoval letecký útok na Írán

Izraelské letectvo nacvičovalo počátkem června nad Středozemním mořem útok na Írán. Tvrdí to s odvoláním na americké činitele deník The New York Times. Armáda židovského státu podstatu článku nepotvrdila, ale ani nevyvracela. Manévrů se podle amerického deníku účastnila nejen více než stovka bojových letounů, ale také tankovací stroje používané k dlouhým misím.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americké stíhačky F-16

Americké stíhačky F-16 | Foto: Alexandr Pícha

Před 27 lety izraelské letouny zničily irácký reaktor Osirak. Teď řada činitelů v Tel Avivu a Jeruzalémě naznačuje, že pokud neuspějí diplomatické snahy zastavit íránský jaderný program, dostane se izraelské letectvo ke slovu opět.

Při manévrech prý letci nacvičovali misi na stejnou vzdálenost, jako je z Izraele do íránského Natanzu, kde má Islámská republika závod na obohacování uranu.

Podle Američanů tím chce Izrael varovat Teherán, ale také Západ, aby jeho diplomacie přinesla ovoce co nejrychleji. V izraelském tisku se mezitím objevily analýzy, že agresivní gesta na adresu Íránu mohou přinést nežádoucí efekt - to když Teherán uspíší práce na své protiletecké obraně.

Martin Hromádka, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme