Izrael podle OSN možná nedodržuje pravidla války. Zločinem mohlo být i osvobození rukojmích

Izraelské síly ve své ozbrojené kampani v Pásmu Gazy možná opakovaně porušovaly základní principy válečného práva a nedokázaly rozlišovat mezi civilisty a ozbrojenci. Uvedl to ve středu podle agentury Reuters Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR).

Ženeva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Manévry izraelských tanků u hranic s Gazou a Izraelem

Manévry izraelských tanků u hranic s Gazou a Izraelem | Foto: Amir Cohen | Zdroj: Reuters

Úřad OSN ve své zprávě hodnotící šest izraelských útoků, které způsobily velké množství obětí a škod na civilní infrastruktuře, uvádí, že izraelské síly „možná systematicky porušovaly zásady rozlišování, přiměřenosti a obezřetnosti při útoku“.

‚Bibi‘ v sevření radikálů a opozice. Podle expertky může přitvrdit v Gaze, chce být válečným hrdinou

Číst článek

„Požadavek volby takových prostředků a metod vedení války, které se vyhýbají nebo alespoň co nejvíce minimalizují ubližování civilistům, patrně byl v izraelské bombardovací kampani soustavně porušován,“ uvedl vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk.

Během izraelské vzdušné a pozemní ofenzivy bylo v Pásmu Gazy, v němž oficiálně vládne Hamás, podle místních zdravotnických úřadů zabito více než 37 400 lidí. Izrael svou ofenzivu spustil poté, co teroristé z Hamásu a dalších uskupení loni 7. října vpadli do jižního Izraele a zabili tam na 1200 lidí. Dalších více než 250 vzali jako rukojmí.

Minulý týden OHCHR uvedl, že válečným zločinem možná byla izraelská operace, při níž byla osvobozena čtyři rukojmí, ale zároveň bylo zabito mnoho palestinských civilistů. Stejně tak je ale podle úřadu možné, že válečných zločinů se dopouští palestinští radikálové, když drží rukojmí v hustě zalidněných oblastech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme