Izrael podmiňuje stažení z autonomie zastavením útoků

Izraelská armáda zůstane na palestinských územích, dokud neustanou útoky proti jejím civilistům. Rozhodl o tom užší bezpečnostní a politický kabinet izraelské vlády. Kabinet také potvrdil, že do vojenských jednotek bude povoláno 3000 vojáků ze záloh.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelská hlídka | Foto: ČTK/EPA

Izraelská armáda obsadila do dneška nejméně šest velkých měst autonomie na západní břehu Jordánu. Jedná se zejména o Betlém, Džanín, Nábulus a Kalkíliji. Katarská televize Al-Džazíra informovala o tom, že dnes při operacích izraelské armády zahynulo deset Palestinců, údajně pouze civilistů. Měli mezi nimi být také tři děti.

Na tržišti v palestinském Džanínu Izraelští vojáci zabili dva lidi a desítky dalších zranili. Džanínský guvernér řekl, že se občané domnívali, že už byl zrušen zákaz vycházení, a že si vyšli nakoupit. Oběti jsou sedmiletá holčička a jeden muž. Odpoledne ozbrojení židovští osadníci rozpoutali přestřelku nedaleko palestinského města Nábulus.

Pozorovatelé připomínají, že k zásahům izraelské armády dochází po třech velkých palestinských útocích, které si za poslední tři dny vyžádaly životy více než třiceti Izraelců. Předseda samosprávy dnes v této souvislosti zopakoval výzvu palestinským organizacím, aby neprováděli útoky proti civilistům v Izraeli. Zároveň vyzval mezinárodní společenství a arabské země, aby se zasadili o vyslání mezinárodních pozorovatelů.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme