Izrael pohoršila krakovská umělecká videoprojekce o plynových komorách

Krakovské muzeum současného umění pohoršilo židovské organizace. Po jejich protestech stáhlo uměleckou videoprojekci natočenou v plynové komoře. Výstava s názvem 'Polsko - Izrael - Německo: Zkušenost Osvětimi' přitom měla posílit vztahy mezi těmito zeměmi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plynová komora

Plynová komora | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Ještě před pár dny mohli návštěvníci krakovského Muzea současného umění vidět překvapivou videoprojekci. Do sklepní místnosti vchází postupně několik žen a mužů různého věku. Všichni jsou kompletně nazí a po chvilce začínají hrát na honěnou.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kontroverzní videoprojekci v rámci výstavy 'Polsko - Izrael - Německo': zkušenost Osvětimi mluví zpravodaj ČRo Vít Pohanka

Ve skutečnosti si ale nehrají ve sklepě, nýbrž v plynové komoře. A právě tento umělecký počin vyvolal rozhořčené reakce.

Videoprojekce Żmijewského byla jednou ze sedmnácti exponátů výstavy 'Polsko - Izrael - Německo: zkušenost Osvětimi'. I když má expozice patronát Izraelského velvyslanectví v Polsku, po protestech organizací jako je Centrum Simona Wiesenthala se od tohoto díla Izraelci distancovali a Krakovské muzeum tuto videoprojekci stáhlo.

Videoprojekce už byla k vidění na víc místech - třeba na prestižním Berlínském bienále v roce 2012. I tam už ale židovským organizacím vadila, stejně jako nedávno v Estonsku, kde ji rovněž stáhli. Nicméně část kritiků videoprojekci oceňují jako hodnotné umělecké dílo.

Podle nich dílo Żmijewského ukazuje na určitou ztrátu hodnoty zážitku, kdy se možná z Muzea v Osvětimi stává téměř Disneyland. Mnozí kritici tak vidí ve videoprojekci upozornění na to, že se z místa, kam ročně přijíždí skoro dva miliony lidí, kteří se tam procházejí s batůžky na zádech a pak zamíří do nedalekého McDonald's, vytrácí to podstatné - pochopení, co se tam vlastně dělo.

Holokaust je traumatem i 70 let po válce. Mladí Izraelci upozorňují na genocidu

Číst článek

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme