Izrael pohrozil rozsáhlou ofenzívou v pásmu Gazy

Izrael hrozí rozsáhlou pozemní operací v pásmu Gazy, pokud nepřestane ostřelování jeho území. Palestinské vedení se snaží přimět radikály, aby se střelbou raket přestali, zatím se to ale příliš nedaří. Jen dnes ráno byly na jih Izraele vypáleny dvě rakety.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelský dům zasažený palestinskou raketou | Zdroj: ČTK

Izraelský premiér Ariel Šaron dnes uvedl, že dal armádě rozkaz k zastavení palestinských teroristických aktivit. "Informoval jsem (velení armády), že pro naše operace neexistují žádná omezení," sdělil Šaron.

Izrael krátce předtím pohrozil, že zahájí možná již "v příštích hodinách" rozsáhlou pozemní ofenzívu v pásmu Gazy, jestliže se palestinskému vedení nepodaří přimět radikály ostřelující izraelské území raketami ke klidu.

"Uvidíme, co se bude dít v nadcházejících hodinách. Jisté je to, že nebudeme tolerovat spršky raket," odpověděl izraelský viceministr obrany Zeev Boim na otázku tamního rozhlasu, zda Izrael případně zahájí velkou pozemní operaci v Gaze.

Izraelský rozhlas ale informoval, že operace pravděpodobně nezačne před příjezdem americké ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové na Blízký východ. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Sean McCormack řekl, že Riceová se vydá na mimořádnou blízkovýchodní cestu v úterý po návštěvě Senegalu a inspekci v súdánském Darfúru.

Americká diplomacie se snaží zachránit rozvíjející se spolupráci mezi prezidentem palestinské samosprávy Mahmůdem Abbásem a izraelským premiérem Arielem Šaronem. Oba vůdci jsou ale pod tlakem militantních sil, které odpovídají násilím na násilí a maří tím mírový proces.

Spojené státy chtějí Izraeli pomoci, aby mohl naplnit předsevzetí zrušit své osady v pásmu Gazy a v části Západního břehu Jordánu. Washigton to považuje ze historickou příležitost, kterou je třeba využít.

Násilí se vyhrotilo poté, co izraelské síly zabily v odvetě za čtvrteční palestinský raketový útok, při němž zemřela jedna Izraelka, sedm členů militantního hnutí Hamas. Dalšího, podle svědků a představitelů Hamasu jednoho z velitelů, zabila izraelská armáda dnes. Hnutí v sobotu pohrozilo odvetou.

Miroslav Konvalina, Jitka Malá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme