Izrael pokračuje v mohutné ofenzivě

Obsazování palestinských území izraelskou armádou pokračuje. Podle očitých svědků vjelo ráno do palestinského města Kalkílija na Západním břehu Jordánu 60 izraelských vozidel včetně tanků a obrněných transportérů. Izraelci už toto město úplně ovládli. Jeden Palestinec přitom přišel o život a nejméně čtyři další byli zraněni. Do "války proti palestinskému terorismu" začala izraelská armáda znovu povolávat také záložníky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelský tank | Foto: ČTK/EPA

Podle blízkovýchodního zpravodaje Radiožurnálu Jaromíra Janeva probíhají další zásahy u města Džanín, kde vojáci obklíčili stejnojmenný uprchlický tábor, v němž zasahovali před nedávnem. Jak zdůraznila katarská televize Al-Džazíra, izraelské jednotky už v současné době zcela obsadily většinu velkých měst palestinské autonomie. K "zajištění nové situace" dnes začal nástup více než dvou tisíc záložníků.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Janev o izraelské ofenzivě

Nynější izraelská operace v palestinských městech je reakcí na sebevražedné atentáty, při kterých byly v posledních dnech usmrceny tři desítky Izraelců. Podle představitele izraelského ministerstva obrany Amose Jarona jde o drtivou ofenzivu, která potrvá, dokud nepřestanou palestinské sebevražedné útoky.

Jak potvrdily izraelské politické zdroje, Izrael na znovuobsazených územích nezřídí svou civilní správu, jak tomu bylo až do podepsání mírových smluv z Oslo v roce 1993.

Podle analytiků je situace na Blízkém východě výbušná. O její zklidnění se ode dneška bude pokoušet šéf francouzské diplomacie. Jeho cesta začne v Egyptě, bude pokračovat v Izraeli a Ramalláhu a skončí v Saúdské Arábii.

Jaromír Janev, Marika Táborská, Terezie Zemánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme