Polský velvyslanec v Tel Avivu se stal terčem útoku, plivnul na něj naštvaný Izraelec

Polský velvyslanec v Izraeli Marek Magierowski se v úterý odpoledne stal terčem útoku na ulici v Tel Avivu. Před polskou ambasádou mu nadával a plivl na něj naštvaný Izraelec. Polský premiér Mateusz Morawiecki čin označil za xenofobní, zatímco izraelské úřady sdělily, že je událost šokovala a vše důkladně vyšetří. Informovaly o tom agentury PAP a AP.

Tel Aviv/Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čin odsoudil polský premiér Morawiecki. (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Polsko po zveřejnění filmu o pedofilii v katolické církvi zvýší tresty za zneužívání dětí

Číst článek

Kancelář předsedy polské vlády uvedla, že očekává potrestání pachatele útoku na velvyslance. Na polské ministerstvo zahraničí byla mezitím předvolána izraelská velvyslankyně v Polsku Anna Azariová.

Incident se stal na pozadí rozepře mezi Polskem a Izraelem ohledně toho, jak si připomínat holokaust, a krátce po vzplanutí sporu ohledně restitucí či odškodnění za židovský majetek, který zkonfiskovalo za války během masového vyvražďování Židů nacistické Německo a který později komunistické Polsko zestátnilo, píše AP.

„Polsko silně odsuzuje tento xenofobní agresivní čin. Násilí na diplomatech nebo kterýchkoliv jiných občanech by nikdy nemělo být tolerováno,“ uvedl Morawiecki na twitteru.

Židovský majetek v Polsku

Velvyslanci se podařilo útočníka, který jej napadl „fyzicky a slovně“, zachytit na mobilní telefon, a tak jej izraelská policie dopadla již o půldruhé hodiny později. Polské ministerstvo zahraničí podle televize TVN tuto rychlost ocenilo. Incident se podle agentury Reuters odehrál, když velvyslanec seděl v autě.

‚Přestaňte klamat národ.‘ Kritik polské vlády narušil pietu za oběti leteckého neštěstí u Smolenska

Číst článek

„Útočníkem byl asi šedesátiletý muž, který odcházel z polského velvyslanectví v Tel Avivu. Byl vzteklý, protože jej ostraha odmítla vpustit. Magierowski se na místě objevil náhodou a požádal dotyčného, aby mu uhnul. Útočník nevěděl, že napadá velvyslance. Když uviděl, že jej Magierowski fotí, vrhl se na jeho auto, otevřel dveře a plivl na něj,“ vylíčil liberální list Gazeta Wyborcza. Dodal, že po ohlášení incidentu izraelské úřady ujistily, že incidentu přisuzují nejvyšší váhu.

Podle izraelského listu The Times of Israel je podezřelým pětašedesátiletý architekt Arik Lederman. Jeho právní zástupce soudu sdělil, že se Lederman na polskou ambasádu přišel zeptat na židovský majetek opuštěný po válce. Příslušník ostrahy proti němu však použil antisemitskou nadávku a velvyslancův řidič na něj troubil, když z velvyslanectví vyšel na ulici.

Ledermana izraelští vyšetřovatelé propustili s tím, že nejde o komplikovaný incident a že muž nehodlá znemožňovat vyšetřování.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme