Tisíce Izraelců opět protestují proti reformě soudnictví. Netanjahu naznačil možné ústupky

  • Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se podle několika izraelských médií chystal oznámit, že zastavuje prosazování kontroverzní soudní reformy, napsal web The Times of Israel. Kdy promluví k veřejnosti, ovšem v tuto chvíli není jasné.
  • Před sídlem izraelského parlamentu v Jeruzalémě proti soudní reformě protestují už tisíce lidí. Zablokované jsou všechny silnice, které ke Knesetu vedou.
  • Netanjahu na twitteru vyzval odpůrce i zástánce reformy, aby se na dnešním protestu zdrželi násilí.
  • Kvůli stávce byly zastaveny odlety z letiště v Tel Avivu. Provoz zastavují i nákupní centra nebo školy a školky. „Stát Izrael se zastaví,“ řekl odborový předák.

Aktualizováno Tel Aviv (Aktualizováno: 14:09 27. 3. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brzy ráno prezident Jicchak Herzog Netanjahua opět vyzval, aby od prosazení sporné soudní reformy ustoupil. „V zájmu jednoty lidu Izraele, v zájmu odpovědnosti vás vyzývám, abyste okamžitě zastavili legislativní proces,“ napsal Herzog. „Hluboké znepokojení obklopuje celý národ. Bezpečnost, ekonomika, společnost – to vše je ohroženo,“ uvedl prezident a dodal, že dění v zemi teď sleduje celý národ, ale také celý svět.

Izraelský premiér odvolal ministra, který kritizoval reformu soudnictví. Do ulic vyšly tisíce demonstrantů

Číst článek

Na pondělních 14.00 (13.00 SELČ) mezitím svolali lídři protestů proti reformě demonstraci před sídlem parlamentu. Masivní demonstrace proti reformě soudnictví, kterých se účastní statisíce lidí, se po celém Izraeli konají již několik týdnů. Napětí v ulicích se v neděli vystupňovalo poté, co Netanjahu odvolal ministra obrany Joava Galanta, který v sobotu jeho reformní plány kritizoval.

Reforma soudnictví, která by koalici poskytla kontrolu nad jmenováním soudců nejvyššího soudu a umožnila vládě přehlasovat soudní rozhodnutí s prostou parlamentní většinou, vyvolává již několik týdnů masové protesty. Odpůrci návrhu tvrdí, že povede k oslabení demokracie.

Zastánci reformy naopak tvrdí, že změny jsou nutné k omezení aktivistických soudců, kteří podle nich zasahují do politiky. Napětí v ulicích se v neděli vystupňovalo poté, co Netanjahu odvolal ministra obrany Joava Galanta, který v sobotu jeho reformní plány kritizoval.

Všechny zprávy, podle nichž by Netanjahu mohl oznámit pozastavení kontroverzní soudní reformy, se odvolávají na „zdroje blízké premiérovi“. Za jakých podmínek by tak mohl učinit, není v tuto chvíli jasné.

Šéf izraelského odborového svazu Histradut, Arnon Bar-David vyzval k okamžité generální stávce. „Stát Izrael se zastaví,“ řekl odborový předák. Kvůli stávce byly zastaveny odlety z letiště v Tel Avivu. 

Histadrut zastupuje více než 700 tisíc zaměstnanců ve zdravotnictví, dopravě a bankovnictví a v mnoha dalších oborech, stávka by tak mohla paralyzovat značnou část izraelské ekonomiky. Na pondělí stávku již ohlásily izraelské univerzity. 

Reforma justice ohrožuje menšiny. Izrael ovládne patriarchální židovská většina, varuje Kalhousová

Číst článek

Lídr izraelské opozice Jair Lapid vyzval Netanjahua, aby ministra obrany Galanta vrátil do funkce a zastavil soudní reformu.„Galant byl odvolán z jediného důvodu - mluvil pravdu. Nevyhrožoval, nedával ultimátum, ale varoval před zhroucením lidové armády tváří v tvář vládě, která se snaží odmítnout realitu,“ řekl Lapid.

„V současné době si Izrael nemůže vzhledem k rizikům ve všech oblastech dovolit změnu ministra obrany. Nikdy jsme nebyli blíže rozpadu,“ dodal.

Nedělní protesty

Napětí v ulicích se v neděli vystupňovalo a policie v noci na pondělí dostala příkaz rozehnat dav v centru metropole. Desítky strážců zákona postupovaly proti davu, podporu jim dělala i těžká technika a jezdci na koních.

Silnici se podařilo vyklidit během několika minut, zůstaly na ní ale odstavená auta a odpad po demonstrantech. Podle stanice Channel 12 většina účastníků prostor vyklidila dobrovolně, stačila k tomu pohrůžka použití vodních děl. 

Podle neověřených údajů stanice Channel 12 v noci na pondělí po celé Izraeli proti reformě demonstrovalo zhruba 600 až 700 tisíc lidí. Times of Israel píší také o četných ohních, kteří lidé zapalovali na ulicích.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme