Izrael posílá zbrusu nové bankovky radikálnímu palestinskému hnutí Hamás

Izraelská národní banka posílá nové bankovky do palestinského pásma Gazy - přesto, že tam vládne radikální hnutí Hamás, které židovský stát bojkotuje. Tak jako v Izraeli, i na palestinských územích se používají šekely. Teď začala výměna opotřebovaných izraelských peněz, které se v Gaze nahromadily od loňského léta. Izrael tehdy zavedl blokádu Hamásem kontrolovaného území.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Židé v Jeruzalémě | Foto: Archiv ČRo

Bezpečnostní agentura by dnes měla v Gaze vyzvednou bankovky v hodnotě tří milionů šekelů, tedy asi 140 milionů korun. Až Izraelská banka prověří, že nejde o padělky, pošle v pátek zpátky zbrusu nové bankovky stejné hodnoty.

Izrael se snaží péčí o svá platidla v Gaze zabránit tomu, aby Palestinci nepřešli k jiné měně. Takové spekulace se objevovaly v tisku zejména letos na jaře. Vrcholila izraelská blokáda pásma Gazy a někteří činitelé Hamásu varovali, že za této situace se mohou zcela přeorientovat na sousední Egypt, včetně zavedení egyptské libry.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme