Izrael postaví na hranici s Egyptem bariéru

Izrael začne na své hranici s Egyptem budovat bariéru proti pronikání arabských ozbrojenců a uprchlíků z Afriky. Rozhodla o tom vláda premiéra Benjamina Netanjahua. Systém zdí, plotů a čidel zaznamenávajících pohyb má během dvou let vzniknout zatím ve dvou částech hranice. Počítá se s náklady okolo sedmi miliard korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žiletkový plot

Žiletkový plot | Foto: Greenpeace

Hranice mezi Egyptem a Izraelem měří asi 270 kilometrů a dosud jsou na ní nanejvýš obyčejné ploty. V poslední době přes linii každý týden ilegálně přechází sto až 200 imigrantů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O stavbě bariéry hovořil ve Světě o jedné zpravodaj Českého rozhlasu na Blízkém východě Břetislav Tureček

Netanjahu prohlásil, že jeho země bude dál přijímat běžence z válečných oblastí. Příliv ekonomických uprchlíků ale Izrael považuje za vážný problém.

Vláda na jedné straně čelí tlaku, aby usazování Afričanů zabránila. Snahy o deportaci ilegálně pobývajících cizinců ale narážejí na odpor organizací na obranu lidských práv. Do toho nacionalisté varují, že přibývající počet cizinců narušuje židovský charakter země.

Zpravodaj Českého rozhlasu na Blízkém východě Břetislav Tureček ve Světě o jedné připomněl, že na převaděčství přes hranici nemá zájem ani Egypt. Ke stavbě se ale nyvyjdřuje. "Imigrace nelegálních přistěhovalců je pro Izrael problém ekonomický, sociální i emotivní."

Milan Kopp, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme