Izrael požádal o vyloučení Íránu z OSN

Pozdvižení na celém světě vyvolal výrok íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda o tom, že Izrael musí být vymazán z mapy. Jeho slova vyvolala nové pochybnosti o směřování íránského jaderného programu. Izraelský vicepremiér Šimon Peres požádal o vyloučení Íránu z OSN. Několik evropských států předvolalo íránské velvyslance a dokonce i Rusko, které má těsné vazby s Teheránem, vyjádřilo svůj nesouhlas.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Ahmadínedžád | Foto: OSN

Ahmadínežádova slova ostře odsoudil na včerejším summitu evropských zemí i britský premiér Tony Blair. "Nikdy jsem se nesetkal s tím, že by prezident jedné země řekl, že chce druhou zemi vymazat z mapy. Ne, že s ní má problémy nebo spory, ale chce ji vymazat. To je nepřijatelné. Kdyby to tak pokračovalo dál, lidé se nás začnou ptát, co s tím chceme dělat. Představte si totiž, že stát s takovým přístupem vlastní jadernou zbraň," řekl Blair.

V reakci na výrok íránského prezidenta podal Izrael oficiální žádost o vyloučení Íránu z Organizace spojených národů. Podle Izraele se íránské výzvy k vymazání jiné země z mapy světa a ke genocidě neslučují s kodexem celosvětové organizace národů.

Izrael namítá, že jde o jasné porušení Charty OSN, a tak by se mělo mezinárodní společenství k celému problému postavit. Zpočátku se zdálo, že země regionu Blízkého východu nevzaly výzvu Izraele k vyloučení Íránu z OSN plně na vědomí.

Podle izraelských médií se zatím zdá, že Izrael bude chtít dospět v rámci OSN přinejmenším k veřejnému odsouzení íránské islámské republiky za výroky jejího prezidenta. Ten je šéfem výkonné moci ale zároveň až druhým mužem země. Hlavou státu je vůdce islámské revoluce Alí Chamenejí.

Jaromír Janev, Adam Weiss, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme