Izrael předal OSN odpověď na Goldstonovu vyšetřovací zprávu o válce v Gaze

Izrael předal OSN svoji vůbec první odpověď na vyšetřovací zprávu, která obviňuje armádu židovského státu z válečných zločinů při loňské válce v Gaze. Izrael v dokumentu tvrdí, že se držel všech mezinárodních pravidel pro vedení války a takzvanou Goldstonovu zprávu odmítá jako zaujatou. Při válce před rokem zahynulo 13 Izraelců a zhruba stokrát více Palestinců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polorozbořená budova

Polorozbořená budova | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Vyšetřovatelé OSN došli k závěru, že Izrael i palestinské hnutí Hamás záměrně útočili na civilisty. To ale Izrael popírá. Nadále sice odmítá nezávislé vyšetřování, jak požaduje OSN i například izraelský generální prokurátor. Izraelské vedení ale tvrdí, že vyšetřování prováděné armádou je dostatečné a že obvinění ze zločinů jednoznačně vyvrací.

Za Palestince slíbila vláda v Rámalláhu, že údajné zločiny také objasní. Předmětem vyšetřování však má být Hamás v Gaze, tedy úhlavní nepřítel vlády.

Hamás prohlásil, že na izraelské civilisty také nestřílel záměrně, ale že nemá přesnější rakety k zaměřování vojenských cílů. Tento výklad striktně odmítá Izrael i ochránci lidských práv.

Břetislav Tureček, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme