Izrael vyhlásil po sedmi týdnech druhé volby. Netanjahu nenašel koaliční partnery

Předčasné volby v Izraeli budou 17. září. Vyplývá to z návrhu zákona, který ve středu schválil parlament a kterým rozhodl o svém rozpuštění. Informoval o tom list The Times of Israel. Naposledy se v zemi volilo 9. dubna. Vládní strana Likud premiéra Benjamina Netanjahua ale nezískala potřebný počet hlasů pro jednobarevnou vládu a Netanjahu nesestavil koalici. V historii země se nikdy nestalo, že by tak brzy po sobě následovaly nové volby.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský premiér a předseda konzervativní strany Likud Benjamin Netanjahu | Foto: Abir Sultan | Zdroj: Reuters

Rozpuštění parlamentu ve finálním čtení podpořilo 74 zákonodárců, proti bylo 45. Hlasování předcházela 12hodinová vyostřená rozprava.

Za neschopností sestavit koalici stál mimo jiné spor mezi ultraortodoxními a sekulárními nacionalistickými spojenci konzervativního Likudu ohledně zákonu o branné povinnosti pro ultraortodoxní Židy.

V Izraeli předběžně schválili rozpuštění parlamentu. Netanjahu se přesto pokusí sestavit pravicovou vládu

Číst článek

Šéf nacionalistické sekulární strany Izrael je náš domov a někdejší ministr obrany Avigdor Lieberman opakovaně řekl, že Benjamina Netanjahua jako premiéra podporuje, ale do vlády s ním vstoupí jen tehdy, pokud koalice přijme branný zákon, který zavede povinnou vojenskou službu i pro členy ultraortodoxní komunity. Ta má ale v parlamentu silnou frakci a Netanjahu se dvěma jejími stranami počítal do koalice.

Dalším důvodem sporů byl záměr Likudu prosadit zákon, který by Netanjahua chránil před trestním stíháním. Premiérovi totiž hrozí obvinění ve třech korupčních kauzách a čeká ho vyšetřování ze strany generálního prokurátora. Policie už své vyšetřování uzavřela a doporučila premiéra obvinit.

Na sestavení koalice dostal Netanjahu 28 dní a termín mu byl v souladu se zákonem prodloužen o dalších čtrnáct dní, lhůta v noci na dnešek ale vypršela. Místo toho, aby sestavení nové vlády ponechal některému ze svých rivalů, Netanjahuův Likud ještě před půlnocí podpořil rozpuštění parlamentu a vypsaní dalších voleb.

Mají společnou hospůdku i život, vzít se ale nemohli. Jak se žije arabsko-židovskému páru v Izraeli?

Číst článek

Pokud by se parlament ve stanovené lhůtě nerozpustil, tak by prezident Reuven Rivlin sestavením nové koalice pověřil jiného zákonodárce, pravděpodobně lídra opozice Bennyho Gance.

Po středečním hlasování Ganc naštvaně Netanjahua osočil z toho, že se snaží zachránit sebe, místo toho, aby ctil řádný demokratický proces.

Netanjahu si podle Gance vybral variantu „tři šílených měsíců“ finančně nákladné nové volební kampaně, protože mu hrozí obvinění. „Žádný jiný důvod tu není,“ zdůraznil Ganc.

Netanjahu po hlasování prohlásil, že jeho Likud nadcházející volby vyhraje. „Povedeme rychlou, ostrou a jasnou volební kampaň, která nás dovede k vítězství. Vyhrajeme, vyhrajeme a vyhraje veřejnost,“ řekl premiér.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme