Izrael přerušil styky s palestinskou autonomií

Izraelská vláda rozhodla o přerušení všech kontaktů s palestinskou autonomií. Jednotky izraelské armády zasahují na palestinskách územích s cílem zatknout palestinské extremisty. Kabinet také zakázal Jásiru Arafatovi opustit Ramalláh na západním břehu Jordánu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bombardování v Gaze | Foto: ČTK/EPA

"Izrael na něj fyzicky nezaútočí, Arafat ale zůstane tam, kde je," prohlásil ministr spravedlnosti Meir Šitrit v izraelském rozhlase. Blízkovýchodní zpravodaj ČRo 1 - Radiožurnálu Jaromír Janev připomíná, že zásahy izraelské armády už začaly v noci na čtvrtek, kdy letouny F-16 bombardovaly mezinárodní palestinské letiště v Gaze a budovy palestinské autonomie v Ramalláhu, Nábulusu a dalších městech. Útoky jsou odvetou za středeční atentáty.

Palestinské vedení považuje nejnovější zintenzívnění izraelských vojenských akcí na palestinských územích za "vyhlášení války". Oznámil to Arafatův mluvčí. Palestinský vyjednávač Saíb Irikát pak prohlásil izraelská opatření za výraz snahy premiéra Ariela Šarona "svázat Arafatovi ruce a nohy a úplně mu zabránit v pohybu". "Šaron chce dezorganizovat palestinskou samosprávu, oslabit prezidenta Arafata a sabotovat mírový proces," obvinil Irikát izraelského premiéra.

S prezidentem palestinské autonomie Jásirem Arafatem bude i nadále jednat Evropská unie. Jak dále řekl její vysoký představitel pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana, je šéf palestinských úřadů pro unii stále zástupcem palestinského lidu. Teroristické útoky v Izraeli podle něho znovu zbrzdily diplomatické úsilí vyvíjené Spojenými státy, Evropskou unií a Spojenými národy. "To ale neznamená, že se vzdáme jakékoli naděje na politické řešení konfliktu. Vojensky ho řešit nelze," dodal Solana.

Také francouzský ministr zahraničí Hubert Védrine by považoval za chybné, kdyby palestinské úřady nebyly považovány za partnera pro jednání o míru.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme