Izrael má od února nejvíce nakažených, přes 6000 za den. Vláda vyzývá k očkování, ale lockdown neplánuje

V Izraeli se za 24 hodin potvrdilo 6275 nákaz koronavirem SARS-CoV-2, což je nejvíce od února a zhruba trojnásobek oproti denním přírůstkům před dvěma týdny. Informují o tom místní média s odvoláním na pondělní oznámení ministerstva zdravotnictví. To podle serveru The Times of Israel zvažuje nová protikoronavirová opatření, další lockdown ale vyloučilo a vyzvalo obyvatele, kteří se ještě nenechali očkovat proti covidu-19, aby tak učinili.

Jeruzalém (Aktualizováno: 16:29 10. 8. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Izraeli už očkují třetí dávku vakcíny proti covidu

Koronavirová situace v Izraeli se zhoršuje. Vláda vyzývá k očkování. | Zdroj: Reuters

Počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem v Izraeli činil v pondělí zhruba pět procent ze 130 000 testovaných, což je podle deníku The Jerusalem Post nejvíce za pět měsíců. V Izraeli se šíří zejména nakažlivější koronavirová mutace delta.

Tečka za covidem se v Izraeli nekoná: nakažených přibývá jako v březnu, startuje vakcinace třetí dávkou

Číst článek

„Zvažujeme možnost zavedení dalších omezení. Chceme předejít masové účasti na velkých akcích,“ citoval v úterý server The Times of Israel ministra zdravotnictví Nicana Horovice.

Ten prohlásil, že dalšímu lockdownu by se chtěl vyhnout. „Měli jsme už tři a viděli jsme, jaký to mělo dopad na společnost, ekonomiku i zdraví.“

Izraelská vláda ale další lockdown přímo nevyloučila. Generální ředitel ministerstva zdravotnictví Nachman Ash vysvětlil, že se snaží určit okamžik, ve kterém bude nutné zavést plošnou karanténu. Ta však bude nevyhnutelná, pokud počty nakažených budou nadále stoupat, připustily některé úřady.

Nová omezení

V Izraeli, který má asi 9,3 milionu obyvatel, dostalo přes 5,8 milionu lidí nejméně jednu dávku vakcíny proti covidu-19. Téměř 5,4 milionu má aplikované dvě dávky vakcíny a na 550 000 lidí v Izraeli už dostalo třetí dávku vakcíny.

Server The Times of Israel v úterý také napsal, že podle údajů ministerstva zdravotnictví z minulého měsíce vakcína Pfizer/BioNTech z velké části zabránila hospitalizacím či vážným průběhům nemoci covid-19, ale už méně je účinná proti šíření varianty delta.

Podle pondělních údajů ministerstva tvoří většinu nových případů nákazy lidé plně očkovaní.

Aktivních případů onemocnění covid-19 je momentálně v Izraeli 34 103, a to včetně 373 lidí, kteří jsou hospitalizováni s těžkým průběhem. V pondělí dalších 17 lidí podlehlo covidu, celková bilance obětí pandemie tak je 6559 mrtvých. 

Účinnost Pfizeru proti nákaze koronavirem se snižuje, naznačují údaje z Izraele

Číst článek

Kvůli nárůstu nových nákaz už izraelská vláda zavedla některá omezení. Od neděle začala platit povinnost nošení roušek venku v místech, kde je více než sto lidí, a povinnost prokazovat se takzvaným zeleným pasem (dokládajícím plné očkování, zotavení z nemoci covid-19 či negativní test starý maximálně 72 hodin) nově platí i pro posilovny, restaurace či kavárny.

Předtím bylo nutné se tímto dokladem prokazovat jen na akcích se sto a více lidmi. Opatření se netýká obchodů, knihoven či muzeí. Nově mají rovněž státní úřady fungovat jen s poloviční přítomností na pracovišti.

Větší riziko u nenaočkovaných 

Server zároveň sdělil, že navzdory šíření varianty delta vakcíny účinně chrání. Riziko vážných infekcí v Izraeli je mnohem vyšší než u nenaočkovaných ve vyšším věku.

Podle údajů ministerstva zdravotnictví u lidí ve věkové kategorii 60 let a starší má 16,6 ze 100 tisíc lidí vážný průběh. U nenaočkovaných je jich ve stejném srovnání 98,5.

Reakce na situaci v Izraeli a mutaci delta. Pfizer chce požádat o schválení třetí dávky vakcíny

Číst článek

Podobně jako ostatní země, které čelí variantě delta, Izrael se potýká s poklesem účinnosti vakcíny. Ministerstvo zdravotnictví oznámilo na začátku července, že vakcína momentálně brání před infekci z 64 procent, zatímco dříve míra ochrany stanovila 90 procent.

„Statistiky ukazují, že navzdory vysoké infekčnosti delta varianty, vakcína stále chrání před vážným průběhem," sdělil serveru The Times of Israel profesor Nadav Katz z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě.

Podle něj vakcína účinně chrání před vážným průběhem lidi mladší a i starší 60 let. Ve skupině nenaočkovaných 1,6 na 100 tisíc lidí pod 60 let trpí vážným průběhem. U plně očkovaných se míra pohybuje na 0,5.

Množství lidí do 60 let s vážným průběhem je stále nedostačující pro provedení přesné analýzy. Přesto aktuální vývoj naznačuje, že u nenaočkovaných a částečně očkovaných lidí má průběh onemocnění horší podobu. 

pat, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme