Izrael připraven k ústupkům palestinské samosprávě

Příští rok bude existovat historická šance na pokojné vyřešení blízkovýchodního konfliktu. Na strategické konferenci v izraelské Herzlíji to řekl izraelský premiér Ariel Šaron.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Blízký Východ | Foto: Jan Rosenauer

Ariel Šaron řekl, že je připraven k velmi bolestným ústupkům při společných jednáních s Palestinci. Podmínil to zastavením teroru. Zároveň odmítl návrat palestinských uprchlíků a dodal, že velké bloky židovských osad na Západním břehu Jordánu zůstanou navždy v Izraeli.

Jak uvedl izraelský rozhlas, izraelský premiér nabídl palestinské samosprávě, že bude vyklizování osad v pásmu Gazy koordinovat také s jejími představiteli, kromě Egypta. Předseda Organizace pro osvobození Palestiny Mahmůd Abbás to odmítl a řekl, že projev Ariela Šarona nepřinesl nic nového.

Podle nejnovějších informací ale Šaron dnes ráno odeslal britskému premiérovi Tony Blairovi dopis, ve kterém odsouhlasil uspořádání mezinárodní konference o Blízkém východě. Jde o zásadní změnu v přístupu Izraele. Ve světové diplomacii je mezinárodní konference jeden z prostředků na řešení mezních problémů.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme