Izrael připravil odpověď na kritickou zprávu OSN o válce v Gaze

Izrael příští týden oficiálně odpoví na loňskou vyšetřovací zprávu OSN, podle které se během války v Gaze dopouštěli válečných zločinů jak Palestinci, tak izraelská armáda. Informují o tom izraelská média.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polorozbořená budova

Polorozbořená budova | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Jeruzalémská vláda takzvanou Goldstoneovu zprávu odmítla jako lživou a zaujatou vůči židovskému státu. Už před tím Izrael odmítl s vyšetřovateli OSN jakkoli spolupracovat.

Zpráva zahrnovala řadu konkrétních případů, kdy měli izraelští vojáci záměrně útočit na civilní objekty nebo přímo na palestinské civilisty.

Dokument vypracovaný Izraelem to ale striktně popírá. Zmiňuje třeba případ mlýna, který podle OSN cíleně rozbombardovalo izraelské letectvo. Izrael prý má ale důkazy o tom, že závod omylem zasáhlo dělostřelectvo.

Izrael odmítá i tvrzení, že zničil čističku odpadních vod v Gaze, což vedlo k zaplavení širokého okolí splašky. Podle izraelských vyšetřovatelů závod zničilo palestinské hnutí Hamás.

OSN má izraelskou zprávu oficiálně dostat příští týden. Části jejího obsahu už ale zveřejnil deník The New York Times.

Martin Hromádka, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme