Izrael propustil mladíky z betlémské baziliky

Izraelští vojáci po výslechu propustili osm z devíti palestinských mladíků, kteří ve čtvrtek opustili betlémskou baziliku Zrození Páně. Poslední z této skupiny, 16letý chlapec, zůstává ve vazbě, protože se údajně účastnil protiizraelských atentátů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelská hlídka | Foto: ČTK/AP

V bazilice, kterou už tři týdny obléhají vojenské jednotky, je podle Izraelců mezi dvěma stovkami lidí asi 30 hledaných radikálů. Po Palestincích, kteří se údajně podíleli na atentátech, Izrael pátrá i na dalších místech. V Kalkíliji na západním břehu Jordánu jich v noci zatkli nejméně třináct.

Zástupci OSN zatím v New Yorku dále vyjednávají s izraelskou delegací o misi do palestinského uprchlického tábora v Džanínu. Tým izraelských expertů požaduje vyjasnění mandátu mise, která má vyšetřit osmidenní vojenskou operaci, jež vyvolala celosvětovou kritiku Izraele. Palestinci obviňují židovský stát z masakru civilistů; Izrael, který ztratil v této operaci 23 vojáků, tvrdí, že v Džanínu zahynulo 48 Palestinců.

Mluvčí generálního tajemníka OSN oznámil, že světová organizace rozšířila misi vedenou bývalým finským prezidentem Martti Ahtisaarim na žádost Izraelců o další dva vojenské experty. Podle mluvčího obě strany hodlají co nejdříve vyřešit zbývající sporné body. Generální tajemník Spojených národů Kofi Annan i nadále očekává, že mise dorazí do Džanínu podle původního plánu tento víkend.

Olga Krupauerová, Jitka Malá, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme