Izrael propustil téměř 230 palestinských vězňů

Izrael propustil 224 palestinských vězňů. Šlo o další gesto pro vylepšení pozice palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse. Toho židovský stát oficiálně považuje za partnera v mírovém procesu. Chce ho proto podpořit v jeho vnitropalestinských třenicích s islamistickým hnutím Hamás.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinci po propuštění z izraelského vězení | Zdroj: ČTK

Jak potvrdil mluvčí izraelské vlády, propuštění se netýkalo žádného člena Hamásu. Šlo pouze o příslušníky palestinských skupin, které prezidenta podporují.

Abbás na mohutných oslavách v Rámalláhu osobně pozdravil většinu propuštěných. Osmnáct Palestinců ale Izrael předal do pásma Gazy, které ovládají Abbásovi rivalové z Hamásu.

Prezident prohlásil, že bude usilovat o svobodu pro všech 11 tisíc Palestinců, které v Izraeli drží. Právě kvůli Abbásovi ale dnes propuštění vězni strávili za mřížemi o týden víc než museli.

Na svobodu měli vyjít už minulé úterý, akce ale byla na poslední chvíli zrušena. Palestinci oficiálně tvrdí, že kvůli izraelským průtahům. V zákulisí se ale mluví o tom, že Abbás chtěl propuštění vězňů řádně zúročit. Protože byl ale v cizině, musela ceremonie s jeho účastí počkat do dneška.

Katka Brezovská, Břetislav Tureček, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme