Teroristický útok v Tel Avivu ukončil den protivládních protestů. Střelec zranil ve městě tři lidi

Izraelští protivládní demonstranti ve čtvrtek zablokovali Benjaminu Netanjahuovi cestu na Ben Gurionovo letiště. K odletu na oficiální návštěvu Itálie se premiér nakonec přesunul vrtulníkem. Organizátoři protestů proti chystané soudní reformě nazvali čtvrtek dnem odporu. Demonstrace v Tel Avivu ale nakonec ukončil teroristický útok.

Tel Avivu Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelští bezpečnostní pracovníci pracují na místě střeleckého útoku v centru Tel Avivu

Izraelští bezpečnostní pracovníci pracují na místě střeleckého útoku v centru Tel Avivu | Foto: AMMAR AWAD | Zdroj: Reuters

Policisté zastřelili útočníka kousek od místa činu. Třiadvacetiletého muže identifikovali jako Palestince ze Západního břehu. V Izraeli si údajně už dvakrát odpykával vězení a palestinské hnutí Hamás prohlásilo, že byl jeho členem. Potvrdila to izraelská policie, která čin řeší jako teroristický útok.

Izrael podle Sýrie vyřadil z provozu civilní letiště u Aleppa. K útoku došlo brzy ráno

Číst článek

Bylo to ve večerních hodinách v místě, kde je ve čtvrtek velmi rušno – spousta kaváren a barů se sezením venku.

Na záběrech z bezpečnostních kamer je vidět, že útočník se přiblížil zezadu ke třem mužům, kteří šli po chodníku, a začal do nich střílet. Krátce po útoku vyzval starosta Tel Avivu všechny účastníky demonstrací, aby své protesty ukončili.

Blokáda letiště

Demonstrace ve čtvrtek nebyly jedním mohutným průvodem jako v minulých týdnech. Spíš to byl den pestrých akcí na protest proti vládě. Asi nejviditelnější akce byla blokáda Ben Gurionova letiště, která měla zabránit premiérovi Benjaminu Netanjahuovi v odletu na oficiální návštěvu Itálie.

Izraelská soudní reforma pobouřila armádní piloty. Odmítli se zúčastnit plánovaného výcviku

Číst článek

Nakonec použil k přesunu na Ben Gurionovo letiště vrtulník, takže se vyhnul zátarasům protestujících demonstrantů a na návštěvu italské premiérky Georgii Meloniové, která je mu ideově velice blízká, dorazil.

Ve čtvrtek také třeba záložníci izraelského námořnictva blokovali na svých jachtách a lodičkách přístav v Haifě a v Tel Avivu se střetli demonstranti s policií, když se snažili zablokovat hlavní dopravní tepnu skrz město. Policie několik lidí i zatkla.

Organizátoři slibují další protestní akce. Odpůrci vlády Benjamina Netanjahua se obávají, že jeho takzvaná soudní reforma, která má oslabit nezávislost soudů, povede k destrukci izraelské demokracie.

Projev prezidenta

Ve čtvrtek večer měl mimořádný televizní projev prezident Izraele Jicchak Herzog, který byl dosud kritizován hlavně opozicí, že je velmi nerozhodný v postoji k reformě.

Poprvé jednoznačně plánovanou soudní reformu vlády odmítl. Dokonce byl velmi ostrý. V projevu řekl, že plánované změny v zákonech podkopávají demokracii a že reforma je tyranská a vláda by od ní měla okamžitě upustit.

Zároveň uvedl, že vyjednává v zákulisí se zástupci obou táborů a že se podařilo s nimi dohodnout rámec pro jakýsi konsenzus či kompromis. Nejmenoval, s kým jedná, ale zatím ze strany vlády alespoň nezaznělo nic, co by ochotu ke kompromisu naznačovalo.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme