Izrael prý bude spolupracovat s komisí vyšetřující násilí

Izrael slíbil, že bude spolupracovat s mezinárodní komisí, která má zjistit příčiny izraelsko-palestinských násilností z posledních týdnů. Předseda palestinské samosprávy Jásir Arafat současně dementoval zprávy, že začal tajně vyjednávat s izraelským premiérem Ehudem Barakem, a slíbil pokračování palestinského povstání. Při násilnostech zahynulo od konce září na 300 lidí, velkou většinou Palestinců.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Budeme plně spolupracovat s informační misí a očekáváme, že do jejího příletu bude její mandát jasně stanoven,“ řekl v izraelském rozhlase vedoucí úřadu předsedy vlády Gilad Šer. Komise, kterou povede americký senátor George Mitchell, má na palestinská území dorazit 11. prosince. Kromě zjištění příčin násilí má také navrhnout cesty, jak mu zabránit. Izrael se jejímu příjezdu dlouho vzpíral. Tvrdil, že nejdříve se musejí podstatnou měrou násilnosti.

Šer řekl, že „intenzita (palestinských) násilnosti se snížila, ale ne dost na to, aby bylo možné obnovit jednání o podstatných otázkách urovnání“ mezi Izraelci a Palestinci. Arafat dnes na závěr návštěvy Spojených arabských emirátů dementoval zprávy o svém tajném vyjednávání s Barakem. Řekl, že Barakovi už nedůvěřuje a že ztratil víru v to, že by s ním mohl dospět k mírové dohodě.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme