Izrael prý zmařil atentát na ministra obrany Baraka

Bezpečnostní služby zmařily atentát na izraelského ministra obrany Ehuda Baraka. S odvoláním na izraelské zdroje to píše kuvajtský deník al-Džarída. K chystanému atentátu prý mělo dojít v Singapuru, kde byl Barak počátkem týdne na zbrojním veletrhu. Izraelská strana ale tyto informace popírá jako nepodložené.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský ministr obrany Ehud Barak | Zdroj: Reuters

Podle arabského deníku se izraelského ministra chystala zavraždit buňka napojená na Írán a libanonské hnutí Hizballáh.

Údajní atentátníci prý měli velmi dobré informace o Barakově pohybu v Singapuru a čin měli provést v hotelu.

O přípravách se prý ale dozvěděla izraelská rozvědka Mosad, informovala singapurské úřady a ty trojici domnělých útočníků zatkly.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu mluvil ve Stalo se dnes na Radiožurnálu blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček

„Deník Haarec však cituje činitele, kteří to zcela vyvracejí jako nepodloženou informaci. Padají ale také informace, že kuvajtský deník al-Džarída často cituje nejmenované izraelské zdroje a že ho tedy možná Izrael využívá k posílání veřejných vzkazů a varování do nepřátelských zemí. Dnešní zpráva tedy nemusí vypovídat o dalším atentátu, ale o dalším dějství nějaké psychologické války,“ říká blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček.

Izraelští činitelé čelí v posledních dnech pokusům o pumové útoky. Zranění utrpěla manželka izraelského vojenského atašé v Indii. Útok podobnými náložemi se na izraelské diplomaty podle místních úřadů chystal také v Gruzii a v Thajsku.

Výbuch v Bangkoku zřejmě souvisí s atentáty na Izraelce v Dillí a Tbilisi

Číst článek

Izraelský tisk předpokládá, že jde o odvetu za vraždy íránských jaderných vědců v uplynulých letech.Izrael z útoků obviňuje nejen Írán, ale také libanonské hnutí Hizballáh. Teherán účast na útocích již dříve popřel, večer se přidal i vůdce Hizballáhu.

„Nicméně íránská stopa je pořád nejdůležitější. V Thajsku dopadli kvůli pokusu o útoky dva Íránce. Třetího zadržela Malajsie, když se z Bangkoku vracel do Teheránu. Thajci také tvrdí, že jak v jejich zemi, tak v Gruzii a v Indii měl být použit stejný typ magnetické bomby,“ pokračuje Tureček a dodává:

„Mluví se ale také o tom, že hlavně v Indii mohli útočit místní zločinci nebo teroristé, i když třeba najatí Teheránem.“

Kuvajt, kde list al-Džarída přinesl zprávu o údajném atentátu na první straně, patří k prozápadním arabským monarchiím, které v zákulisí silně brojí proti íránskému jadernému programu.

Břetislav Tureček, Martin Hromádka, pir, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme