Izrael řeší rozporuplné vystupování svých politiků

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu přesvědčuje celý svět, že jeho země usiluje o rychlé dosažení spravedlivého míru s Palestinci. Ministr zahraničí Avigdor Lieberman mezitím prohlašuje, že mír s Palestinci bude možný až za několik desetiletí a že v tuto chvíli postačí prozatímní dohoda. Takto rozporuplně vystupuje v posledních dnech navenek židovský stát. Za problém to považuje i řada politiků a komentátorů přímo v Izraeli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stát Izrael | Foto: Emanuel Macoun

Jak v Odpoledním Radiožurnálu uvedl blízkovýchodní zpravodaj Čro Břetislav Tureček, za izraelskou zahraniční politiku nese odpovědnost premiér a problém spočívá v tom, že některé výroky pronesl ministr Lieberman za zády premiéra.

„Minulý týden Lieberman vystupoval ve Valném shromáždění OSN, kde mimo jiné řekl, že by se Izrael měl zbavit svých arabských občanů. A to tak, že jejich města a vesnice přidělí k budoucímu palestinskému státu a výměnou si za to vezme území se židovskými osadami, které jsou dnes na západním břehu Jordánu,“ připomněl zpravodaj.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Izraeli hovořil v Odpoledním Radiožurnálu blízkovýchodní zpravodaj Čro Břetislav Tureček.

Tento projev vyvolal odchod palestinských delegátů ze sálu a izraelská vláda se od něj distancovala. „A právě premiér Natnjahu řekl, že tento projev s ním nebyl konzultován,“ dodal Tureček.

O tom proč Lieberman vystupuje s tak radikálními prohlášeními, se podle zpravodaje pře v Izraeli řada komentátorů. A jak dodal, shodují se v jedné věci – že Lieberman takto prezentuje před světem nikoliv politiku Izarele, ale politiku své vlastní strany, která má radikální pravicové sionistické názory.

„Některé výroky samotného Liebermana v minulosti hraničily i s protiarabským rasismem. A podle komentátorů ministr zahraničí zneužívá svoji pozici vysokého státního úředníka k tomu, aby se prezentoval jako zásadový radikální pravicový vůdce,“ přiblížil.

Co se týče případného odvolání ministra zahraničí Liebermana, nebylo by to podle zpravodaje poprvé, kdy by premiér odvolal ministra, který nesouhlasí se stávající politikou izraelské vlády.

„Ale je zde několik důležitých věcí. Jednak Lieberman je vůdcem druhé nejsilnější strany, která dnes ve vládě je a pokud by odešel, znamenalo by to politické zemětřesení. Pak je tady řada lidí, kteří poukazují na to, že Lieberman řekl pouze to, co si myslí velká část Izraelců,“ dodal blízkovýchodní zpravodaj ČRo.

Jiří Chum, Katka Brezovská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme