Izrael řeší skandál se stovkami falešných rabínů

Izraelská justice řeší nezvyklý korupční skandál se stovkami falešných rabínů. Na 1500 lidí se průběhu několika let nechalo fiktivně vyškolit na duchovní, aby pak mohli pobírat vyšší plat v ozbrojených silách. Prokuratura obvinila deset předpokládaných organizátorů, mezi nimi i vysoké představitele náboženského vedení židovského státu. Ti měli na úplatcích získat milióny korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zeď nářků | Foto: Jiří Hošek

Podle obžaloby bylo založeno několik fingovaných náboženských učilišť pro důstojníky armády, policie a vězeňské služby. Jejich občasná docházka trvala nanejvýš dva roky. Na konci ale dostali certifikát vrchního rabinátu, že absolvovali plnohodnotnou pětiletou školu.

To byl odrazový můstek pro zvyšování platu. Údajní duchovní pak dostávali měsíčně v průměru o 20 tisíc korun víc, než kdyby dotyčný papír neměli.

Armáda oznámila, že bude chtít podvodně vylákané peníze od vojáků zpátky. Soudní proces v další fázi hrozí také stovkám falešných rabínů.

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme