V Izraeli se stále jedná o vládě. Netanjahu chce v koalici malé pravicové a náboženské strany

Izraelští političtí rivalové Beny Ganc a Benjamin Netanjahu slíbili vytvořit vládu národní jednoty. S oběma najednou se v rámci povolebních konzultací sešel prezident Reuven Rivlin. Během týdne musí pověřit některého z politiků sestavením vlády. V opakovaných volbách před týdnem porazila opoziční formace Modrobílých Benyho Gance o dvě křesla v knesetu vládní stranu Likud Benjamina Netanjahua.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Největší soupeři? Benjamin Netanjahu z Likudu a Benny Ganc z koalice Modrá a bílá (koláž) | Foto: Abir Sultan/Amir Cohen | Zdroj: Reuters

Prezident Rivlin na oba politiky při pondělním jednání naléhal, aby nedopustili druhé opakování voleb. Společný příslib Benyho Gance a Benjamina Netanjahua by mohl být cestou ven z izraelského politického patu.

Ganc a Netanjahu zahájí jednání o vládní koalici. Podle Rivlina by se měli na postu premiéra střídat

Číst článek

Pár minut po prohlášení obou politiků se Netanjahu vyjádřil, že půjde do takové vlády jen se svými dosavadními koaličními partnery. S několika pravicovými a náboženskými stranami totiž po volbách podepsal, že spolu při dalších jednáních budou tvořit blok.

To je pro Gance nepřijatelné. Opoziční politik chce vytvořit liberální koalici právě bez podobných malých stran. Navíc podle něj lidé volili Modrobílé, aby v Izraeli nastala změna a na premiérském křesle neseděl Netanjahu.

Dosavadní premiér už ale s těmito malými stranami vládl jako se spolehlivými a loajálními partnery. Izraelská média ale píšou i o tom, že Netanjahu si své dřívější partnery drží i kvůli tomu, že ve skutečnosti nechce koalici s Modrobílými. Naopak podle nich doufá, že v případných dalších volbách by mohl vyhrát.

Koho prezident pověří?

Prezident Rivlin nicméně musí někoho z politiků pověřit sestavením vlády do příštího týdne. Na základě doporučujících hlasů z knesetu, které každý z kandidátů sbírá, by se mohl přiklonit k Benjaminu Netanjahuovi. Ten má v současnosti mírnou převahu jednoho hlasu. Beny Ganc nicméně je předsedou největší parlamentní strany.

Ve hře je ale i jméno bývalého ministra zahraničních věcí Avignora Liebermana, který by ale jako představitel menší strany měl nejspíš opět problém s vyjednáváním.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme