‚Ztratil jsem v premiéra veškerou důvěru.‘ Izraelský ministr rezignoval kvůli omezování demonstrací

Izraelský ministr turismu Azaf Zamir rezignoval na protest proti novému zákon, který v rámci protikoronavirových opatření omezil demonstrace proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi. Zamir uvedl, že v premiéra ztratil veškerou důvěru. Informovala o tom agentura Reuters.

Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ministr Azaf Zamir | Foto: 102fm | Zdroj: Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0) | CC BY 4.0,©

„Mé svědomí mi nedovoluje zůstat ve vládě, která prakticky brání v protestech,“ uvedl Zamir na facebooku. „I v té nejtěžší chvíli Netanjahu zemi vede podle svých vlastních politických zájmů,“ doplnil. Zamira nahradí Orit Farkašová Hacohenová, která je rovněž členkou aliance Modrá a bílá.

Strach z přetížení nemocnic stoupá. V Izraeli přibylo ve středu 9000 případů nákazy koronavirem

Číst článek

Netanjahuův pravicový Likud, který vytvořil s Modrou a bílou koalici v květnu po těsných volbách, Zamirův krok označil za snahu získat podporu liberálních Izraelců, kteří jsou na premiéra naštvaní. Modrou a bílou vede Netanjahuův rival a současný ministr obrany Benny Ganc. „Modrá a bílá sedí ve vládě, zatímco pracuje proti vládě. Je čas, aby se rozhodli, zda budou bojovat s nemocí, nebo budou bojovat s vládou,“ uvedl Likud na twitteru.

Netanjahu čelí protestům ohledně řešení koronavirové krize a kvůli obviněním z korupce, která však odmítá.

Ve středu izraelský parlament schválil vládní nařízení, jež zakazuje Izraelcům pořádat demonstrace více než kilometr od jejich domovů a zpřísňuje tak současnou celoplošnou uzávěru zavedenou kvůli druhé vlně nákazy. Vláda tvrdí, že jejím cílem je zpomalit šíření koronaviru, podle kritiků však kabinet chce zabránit tomu, aby se protestovalo před oficiální rezidenci premiéra v Jeruzalémě. Ve čtvrtek v Tel Avivu protestovaly desítky lidí. Policie uvedla, že zatkla 12 osob za  „veřejné rušení“.

Důvěru v Netanjahuův postup v boji s koronavirem má podle průzkumů pouze čtvrtina Izraelců. Počty nově nakažených v zemi dramaticky klesly po prvním „lockdownu“ mezi březnem a květnem. Ve čtvrtek však devítimilionová země hlásila bezmála 9000 nově nakažených za den.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme