‚Tragický incident.‘ Izraelská armáda omylem zastřelila tři rukojmí v Pásmu Gazy

Izraelská armáda v severní čtvrti města Gaza omylem zastřelila tři rukojmí, které chybně identifikovala jako hrozbu. Podle zpravodajského serveru The Times of Israel (ToI) to uvedl armádní mluvčí Daniel Hagari. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v prohlášení kondoloval rodinám a uvedl, že nad smrtí tří rukojmích truchlí.

Sledovali jsme online Tel Aviv/Pásmo Gazy (Aktualizováno: 21:57 15. 12. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelští vojáci v Pásmu Gazy (ilustrační foto)

Izraelští vojáci v Pásmu Gazy (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„Je to tragický incident, Izraelské obrané síly nesou odpovědnost,“ uvedl Hagari o střelbě ve čtvrti Šudžája. „Jedná se o oblast, kde se vojáci střetli s mnoha teroristy, včetně sebevražedných atentátníků,“ dodal. Incident podle něj bude důkladně vyšetřen.

‚Horor moderní války.‘ Novinářka se dostala do Pásma Gazy a popsala situaci v ulicích

Číst článek

Netanjahu v prohlášení vyjádřil hluboký smutek ze smrti tří rukojmích a kondoloval pozůstalým. „Spolu s celým izraelským lidem skláním hlavu a hluboce truchlím nad smrtí tří našich drahých synů, kteří byli uneseni,“ uvedl.

Zabitými rukojmími jsou podle Hagariho Jotam Haim, kterého Hamás unesl z kibucu Kfar Aza, a Samar Talalka unesený z kibucu Nir Am. Třetím zastřeleným rukojmím byl student a syn íránských rodičů Alon Lulu Šamriz z kibucu Kfar Aza, uvedly později místní úřady.

Izrael zahájil válku proti hnutí Hamás, jež vládne v Pásmu Gazy, poté, co tato skupina 7. října zaútočila na Izrael, zabila asi 1200 lidí a dalších více než 200 jich unesla do Pásma Gazy. Část rukojmích byla propuštěna výměnou za palestinské vězně v rámci týdenního příměří na konci listopadu. Od začátku úderů v Pásmu Gazy zemřelo podle palestinských úřadů bezmála 19 tisíc lidí. Úřady ale ovládá sám Hamás a informaci nelze nezávisle ověřit.

hof, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme