Izrael ruší po útoku dohody s Palestinci a chystá odvetu

Izrael chytá odvetu za včerejší krvavý atentát v Jeruzalémě, při kterém palestinský útočník zabil nejméně 11 lidí. Izraelský premiér Ariel Šaron večer po poradě se šéfy silových ministerstev také rozhodl o zrušení veškerých dohod s palestinskou autonomií podepsaných v posledních měsících.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ariel Šaron | Foto: ČTK/AP

Jde zejména o dohodu o postupném stahování izraelských vojsk ze západního břehu Jordánu, která byla známá pod názvem Nejprve Betlém. Izraelští představitelé považují v současné době Betlém za jedno z center palestinských radikálů. Právě odtud vyšel pachatel včerejšího útoku.

Ode dneška mají také palestinští policisté ve městě zákaz vykonávat policejní práci. Palestinská samospráva v této souvislosti rozhodla o evakuaci všech hlavních budov samosprávy v Betlémě z obav před odvetným útokem Izraelců.

Ariel Šaron rozhodl, že odvetná operace izraelské armády se uskuteční hned na několika místech palestinského území. Cílem operace budou podle izraelských vládních zdrojů buňky militantního hnutí islámského odporu Hamás a infrastruktura teroru.

Palestinský atentátník odpálil nálož ve čtvrtek ráno v autobuse linky 20 v jeruzalémské čtvrti Kiriat Menachem. Při výbuchu zemřelo 11 lidí a více než 40 je zraněných. Mezi oběťmi jsou rovněž ženy a děti, které cestovaly do školy. K atentátu se odpoledne přihlásil Kásam - ozbrojená složka palestinské radikální organizace Hamás.

Palestinská autonomie se k atentátu vyjádřila tak, že je proti jakýmkoliv útokům na civilisty, ať palestinským nebo izraelským. Izrael ale označil vyjádření za pouhou hru.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme