Izrael ruší schůzku s Arafatem

Izraelský premiér Ariel Šaron vyzval ministra zahraničí Šimona Perese, aby zrušil své setkání s palestinským vůdcem Jásirem Arafatem. Schůzka se měla konat v neděli. Podle Šarona by její načasování mohlo Izrael poškodit. Podrobnosti přináší blízkovýchodní zpravodaj Radiožurnálu Jaromír Janev.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ariel Šaron řekl v telefonickém rozhovoru s americkým prezidentem Georgem Bushem, že schůzka by znamenala nebezpečí pro Izrael. Podle izraelského rozhlasu Bush vyzval premiéra Šarona, aby vyvinul více úsilí k obnovení dialogu s Palestinci a k realizaci závěrů takzvané Mitchellovy komise. Podle některých pozorovatelů souvisí odvolání schůzky s vývojem po teroristických útocích ve Spojených státech. Většina analytiků v oblasti ale poukazuje na to, že izraelský premiér byl společně s pravicovými ministry proti setkání svého ministra zahraničí s palestinským prezidentem od samého počátku. Šaron ale Peresovi poskytl prostor, aby vyjednal ukončení násilí. Podle jednoho z Arafatových poradců souhlasili Palestinci se schůzkou pod podmínkou, že by šéf izraelské diplomacie měl pravomoc jednat o politickém řešení konfliktu.

Kateřina Pospíšilová, Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme