Izrael ruší schůzku s Arafatem

Izraelský premiér Ariel Šaron vyzval ministra zahraničí Šimona Perese, aby zrušil své setkání s palestinským vůdcem Jásirem Arafatem. Schůzka se měla konat v neděli. Podle Šarona by její načasování mohlo Izrael poškodit. Podrobnosti přináší blízkovýchodní zpravodaj Radiožurnálu Jaromír Janev.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ariel Šaron řekl v telefonickém rozhovoru s americkým prezidentem Georgem Bushem, že schůzka by znamenala nebezpečí pro Izrael. Podle izraelského rozhlasu Bush vyzval premiéra Šarona, aby vyvinul více úsilí k obnovení dialogu s Palestinci a k realizaci závěrů takzvané Mitchellovy komise. Podle některých pozorovatelů souvisí odvolání schůzky s vývojem po teroristických útocích ve Spojených státech. Většina analytiků v oblasti ale poukazuje na to, že izraelský premiér byl společně s pravicovými ministry proti setkání svého ministra zahraničí s palestinským prezidentem od samého počátku. Šaron ale Peresovi poskytl prostor, aby vyjednal ukončení násilí. Podle jednoho z Arafatových poradců souhlasili Palestinci se schůzkou pod podmínkou, že by šéf izraelské diplomacie měl pravomoc jednat o politickém řešení konfliktu.

Kateřina Pospíšilová, Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme