Pokud sestřelí náš letoun, zničíme systémy S-300 dodané Ruskem do Sýrie, varuje Izrael

Izraelský ministr životního prostředí Zeev Elkin varoval, že Izrael může zničit odpalovací zařízení raket S-300, které Rusko dodalo Sýrii, pokud sestřelí izraelské letouny. Experti předpokládají, že tyto moderní rakety obsluhují Rusové.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protiraketový systém S-300 vystavený během letecké přehlídky v Moskvě | Zdroj: Wikimedia Commons

"Rusko dodáním těchto zbraní Sýrii nese částečnou odpovědnost za jejich použití. Je pravidlem, že Izrael na útoky na své území a na svá letadla nereaguje protestními nótami, ale praktickými činy. Ty při takovém výsledku (sestřelení izraelských letadel raketami S-300 ze syrského území) nepochybně budou zaměřeny proti zařízením, ze kterých se vedla střelba proti izraelskému území či letadlům," řekl ruským novinářům Elkin, který je spolupředsedou rusko-izraelské mezivládní komise. Velice přitom doufá, že při izraelské odvetné akci nebudou u odpalovacích zařízení S-300 ruští specialisté, dodal podle agentury TASS.

Rusko dodá Sýrii protiraketové systémy. Krok má v oblasti ‚zchladit horké hlavy‘

Číst článek

Izrael podle ministra roky dělal vše, co bylo v jeho silách, aby se nic nestalo ruským vojákům - přestože "Íránci využívají ruské vojáky jako živý štít" a "dokonce došlo k pokusům speciálně využít ruské základny v Sýrii" pro íránské operace. "Máme dostatečně dobré informace od rozvědky o íránském počínání a dokážeme včas varovat naše ruské kolegy před podobnými pokusy," dodal.

Moskva poskytla Sýrii rakety S-300 v reakci na sestřelení ruského výzvědného letadla Il-20 v září nad Středozemním mořem. Syrská protivzdušná obrana stroj mylně pokládala za izraelskou stíhačku. Při incidentu přišlo o život 15 lidí, kteří byli na palubě. Po incidentu dalo Rusko najevo, že viní výhradně Izrael, jehož stíhačky podnikající nálet v Sýrii se prý kryly za ruským strojem. Izrael ruskou verzi událostí popřel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme