Izrael se chce zcela odstřihnout od Gazy. Ukončí ale její blokádu

Izrael neprodyšně uzavře své hranice s palestinskou Gazou a přestane tam prodávat suroviny. Zároveň ukončí námořní blokádu tohoto území. Tak zní průlomový návrh, který připravil izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman. Informují o tom izraelská média. Lieberman prý chce s převratnou myšlenkou seznámit ministryni zahraničí Evropské unie Catherine Ashtonovou, která se chystá na Blízký východ.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelská vlajka | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Právě Evropa by v novém uspořádání měla hrát výraznou roli. Brusel by měl být garantem toho, že Palestinci v Gaze budou mít vlastní zdroje vody a energie a už je nebudou muset nakupovat z Izraele.

V Řecku a na Kypru by se také měly kontrolovat lodě plující do Gazy, aniž už by jim potom Izrael hrozil zastavením nebo útokem.

Liebermanům plán by podle médií znamenal úplné přerušení kontaktů mezi židovským státem a Gazou. Izrael odtud před pěti lety stáhl židovské osadníky i vojáky. Tvrdí, že tím skončila okupace. V praxi ale Izrael dál ovládá skoro celou hranici Gazy i pohyb zboží a lidí. Mezinárodní společenství proto tvrdí, že za Gazu dál nese jistou odpovědnost.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme