Izrael se chystá na příjezd mezinárodních aktivistů do Gazy

Izraelské ozbrojené síly se chystají na pokus mezinárodních aktivistů opět prolomit námořní blokádu palestinské Gazy. Desítka lodí vyslaná s humanitární pomocí z několika států má k palestinským břehům dorazit asi ve čtvrtek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelská policie

Izraelská policie | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Na palubách má být několik set aktivistů. Nákladní lodě vezou podle nezávislého novináře Zdeňka Lokaje, který je na jedné z lodí, deset tisíc tun pomoci v hodnotě padesáti milionů korun. „Jedná se o stavební materiál, léky, balíčky první pomoci a nějaké potraviny,“ řekl Lokaj.

„Včera jsme byli u nakládání padesáti nouzových domů a desítek kolečkových křesel pro invalidy. Někteří lidé, kteří jsou na palubě, chtějí v Gaze zůstat a pomáhat. Například učitel, který chce v Gaze pomáhat s výukou angličtiny,“ dodal Lokaj. Izraelské námořnictvo se bude nicméně snažit lodi zajmout a odklonit do svého přístavu Ašdod.

Lodi z Řecka, Turecka, Irska a dalších zemí mají podle organizátorů morálně a materiálně podpořit obyvatele Gazy. Případné snaze izraelských námořníků lodi zdržet, se prý aktivisté nebudou násilně bránit.

Izrael ale předpokládá, že ke střetu může dojít a že se ho aktivisté pokusí mediálně využít. V Ašdodu už armáda vyhradila prostor, kde aktivisty soustředí. Zároveň se ale diplomaté podle deníku Jediot Achronot snažili riziko srážek odvrátit.

Izrael nabídl několika zemím, že když vyslání lodí odvolají, zajistí dodání humanitární pomoci Palestincům pozemní cestou. Například Turecko to ale odmítlo s tím, že vláda nemá s vysláním lodí nic společného.

Jan Prokeš, Břetislav Tureček, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme