Izrael se definitivně odmítl omluvit Turecku za zabití aktivistů

Turecko chystá diplomatickou ofenzívu proti Izraeli. S odvoláním na diplomatické zdroje to uvádí izraelský deník Ha'arec. Izrael se totiž definitivně odmítl omluvit za loňský krvavý zásah proti flotile plující do Gazy. Izraelci tehdy zabili devět Turků. Ankara za to požaduje nejen omluvu, ale také odškodnění, a podmiňuje tím i zlepšení napjatých vztahů se židovským státem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda vlády státu Izrael Benjamin Netanjahu je na návštěvě Prahy.

Předseda vlády státu Izrael Benjamin Netanjahu je na návštěvě Prahy. | Foto: Filip Jandourek

O případné omluvě Turecku se vedla uvnitř izraelské vlády napjatá jednání a spor není dodneška rozhodnut.

Křídlo kolem ministra obrany Ehuda Baraka, ke kterému patrně patří i samotný premiér Netanjahu, říká, že z pragmatických důvodů by se Izrael měl nějakou mírnější formou omluvy pokusit urovnat vztahy s Tureckem, protože ho prostě potřebuje. Izraelci například v Turecku cvičí se svými letadly nebo využívají jeho území pro špionáž proti Íránu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Izraelsko-turecký spor přiblížil v Odpoledním Radiožurnálu zpravodaj ČRo na Blízkém východě Břetislav Tureček

Druhé křídlo kolem ministra zahraničí Liebermana je proti omluvě, která by prý byla pro židovský stát ponižující.

Nynější zamítnutí omluvy premiér Netanjahu vysvětluje tím, že jde rychlé ukončení těchto sporů, protože bez toho Organizace spojených národů odmítá zveřejnit svoji vyšetřovací zprávu o loňském incidentu. Ta už je přitom několik měsíců vypracovaná.

Podle úniků do tureckého i izraelského tisku se ve zprávě mezinárodní experti shodli, že Izrael má právo prosazovat námořní blokádu Gazy a zasahovat proti lodím, které ji chtějí porušit. A to i v mezinárodních vodách. Zároveň prý ale dali za pravdu Turecku v tom, že Izrael při loňském zásahu použil proti civilní flotile nepřiměřenou sílu.

V rámci ohlášené diplomatické aktivity turecká vláda hodlá například podpořit rodiny devíti obětí incidentu, které se na Izraeli nedomohly smírnou cestou vyplacení kompenzací. Teď je prý může podporovat v jejich mezinárodně právních sporech, například k vydávání zatykačů na důstojníky, kteří zásahu veleli.

V Izraeli se zároveň spekuluje o tom, že by Turecko mohlo snížit úroveň diplomatického zastoupení v Tel Avivu a také by se proti židovskému státu mohlo postavit v řadě sporných kauz na půdě OSN.

Břetislav Tureček, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme